GERİ DÖNÜŞÜM EĞİTİMİ

AMBALAJ ATIKLARININ TOPLANMASI VE GERİ KAZANIM EĞİTİMLERİ BAŞLADI...

Çorlu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'nün yürüttüğü “Ambalaj Atıklarının Ayrı Toplanması ve Geri Kazanım Eğitimleri” başladı.
Atık grupları arasında değerlendirilebilir atıkların çok büyük bir bölümünü oluşturan ambalaj atıklarının nicelik ve niteliklerinin korunarak ekonomik değerlerinden istifade edilebilmesi ile birlikte bu tür atıkların oluşturacağı olası çevre sorunlarının önlenmesi için eğitimler hız kesmeden devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca gerekli hukuki ve teknik düzenlemeler yapılarak ilgili Avrupa Birliği Direktifi (94/62/EC) ile uyumlu olacak şekilde ilk olarak 2004 yılında, sonrasında ihtiyaçlar dâhilinde belirli aralıklarla yenilenerek yürürlükteki son hâli 27.12.2017 tarih ve 30283 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış olan Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği 01.01.2018 tarihi itibari ile yürürlüğe konuldu.

Çorlu Belediyesi Başkan Yardımcısı Erdoğan Demirci konuyla ilgili olarak, “Eğitimlerde doğaya zararlı olan atıkların ayrı toplanması sonucunda hem çevre kirliliğinin önlendiği hem de doğal kaynakların korunduğu, böylece ülke ekonomisine de katkı sağlandığı öğrencilere aktarılıyor. Eğitimlerde öğrencilerin ve öğretmenlerin geri dönüşüme olan ilgileri gözlemleniyor. Yapılan eğitimler sonucunda ambalaj atıklarının çöpe veya doğaya gelişigüzel atılmaması, okullarımızda işyerlerimizde ayrı toplanması ve geri kazanım noktalarına bırakılması gerekliliği vurgulanıyor.” bilgisini verdi.

Temizlik İşleri Müdürlüğü’nün 2018-2019 eğitim öğretim yılı güz döneminde planlanan mevcut 10 okulda planlanan eğitimler Vehbi Günaştı İlkokulu ve Trakya Koleji’nde başladı. Sosyal sorumluluk ve çevre bilinci kazandırmak ve çevre bilincini aşılamak için çalışmalarını sürdüren Çorlu Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, “Ambalaj Atıklarının Ayrı Toplanması ve Geri Kazanım” eğitimlerini Özel İdare İlkokulu, Cezzar Mustafa Ersin Ortaokulu, Nazmi Arıkan Fen Bilimleri Kolleji, Fevzi Çakmak İlkokulu, Çizgi Koleji, Alipaşa İlkokulu, Mükerrem Ali Kayan İlkokulu ve Ünilever İş İlkokulu’nda devam edecek.

Ambalaj Atıkları Yönetim Planında mevcut firmaların çevre mühendisleri ve belediye personelinin katıldığı eğitim seminerleri sonucunda 2000 öğrenciye ulaşılarak çevre bilincinin erken yaşlarda oluşması ve öğrenciler aracılığıyla ailelerinin bilgilenmesi, böylece çevrenin korunması ve geri dönüşüme ilginin arttırılması hedefleniyor.

Okunma 403 kez Son Düzenlenme Cuma, 05 Temmuz 2019 13:19