Detaylar
  • Açık Kapı Projesi
Katılım ve Yönetişim Projesi

Açık Kapı Projesi

Belediye : İstanbul Çatalca belediyesi

Belediye Statüsü : İlçe belediyesi (büyükşehir sınırları içinde)

Projenin Hedefleri

1-Açık Kapı Projesi ile kimseyi ayırt etmeksizin, her vatandaşımızın sorunlarının dinlendiği ve çözüldüğü bir belediye yaratmak, 2-Belediyeyi halkın ulaşamadığı bir yer olmaktan çıkarmak, 3- Çatalca halkını yönetime katmak ve belediye ile halkımız arasında iletişimi sağlamak

Kapsadığı Bölge

1115.50km² ile İstanbul'un yüzölçümü bakımından en büyük ilçesi olan Çatalca’mızın 39 mahallesinde bulunan vatandaşlarımız ve her kesimden herkesi kapsamaktadır.

Hedef Gruplar

Belediye Başkanımız ile görüşmek isteyen tüm vatandaşlarımızı kapsamaktadır.

Beklenen Sonuçlar

2009 yılı öncesinde Cumhuriyet Halk Partisi yönetiminde olmayan İlçe Belediye Başkanlığımız, belediye ile halkımız arasında kopan iletişim nedeniyle Başkanlık Makamı halkın ulaşamadığı sırça bir köşk haline gelmiştir. Bu nedenle Belediye Başkanımız Cem Kara’nın 2009 yılında yapılmış olan Yerel Yönetim Seçimleri öncesinde Başkanlığımızın ulaşılmaz bir makam olmadığını göstermek amacıyla seçim vaatlerinde “Açık Kapı Projesine” yer verdi.

Bu projemizde amacımız; vatandaşımızın sorunlarını çözmenin yanında, kapımızla birlikte kalbimizi de açmaktı. Belediyeyi halkın ulaşamadığı bir yer olmaktan çıkararak, Türkiye’nin en kolay ulaşılan Belediye Başkanlarından biri olmayı hedefledik. Çatalca Belediye Başkanlığı makamının kapılarını açık bir şekilde tutarak, randevulu veya randevusuz gelen her kesimden herkesin kolayca ulaşabildiği bir yer haline getirdik. Halkımızı yönetimin içine dahil ederek sorunları onlarla birlikte çözdük ve Çatalca’nın geleceği için hazırlanan projelere onlarla birlikte karar verdik.

Günümüzde belediye başkanlıklarında da devam eden despotizmin özelliklerinden olan kameralı alanlar, Çatalca Belediyesi’nde sosyal demokrat anlayışın Çatalca Belediye Başkanı Cem Kara ile 2009 yılında göreve gelmesiyle kaldırılmıştır. Fabrikadan vardiyasından çıkmış bir işçi, mahsulünü kaldırmış bir çiftçi ile ilçeye yatırım yapacak iş adamı da hiçbir ayrım gözetmeksizin, insan olduğu için aynı şartlarda Belediye Başkanımız Cem Kara’ya ulaşma hakkına kavuşmuşlardır.

Çatalca Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü olarak Açık Kapı projesi ile birlikte Belediye Başkanlığı makamında binlerce vatandaşımızı ağırladık. Tek başına gelerek Belediye Başkanı Cem Kara ile her türlü sorununu paylaşan vatandaşlarımız da sorunlarını kolektif biçimde ortaya koyarak ziyarete gelen grupları da Belediye Başkanımızla buluşturduk.

2009 yılı öncesinde Çatalca halkının uzaktan bakmakla yetindiği Çatalca Belediye Başkanlığı makamı artık kapıları açık, şeffaf, gelenin geri çevrilmediği, ziyareti bitenin; Belediyenin en yetkilisi tarafından sorunlarının çözüldüğü bir mekanizma halini aldı. 1115.50 km²lik yüzölçümü ile İstanbul’un en büyük coğrafyasına sahip olan ilçemiz Çatalca’da Belediye Başkanımız Cem Kara, uzaklığı 60 kilometreye varan mahallelerimize de giderek, vatandaşlarımızla her daim bir arada olmuştur.

İşte tüm bu nedenlerle; “Kapılarımızı da Gönlümüzü de Açtık” diyoruz

SODEM Üyesi Belediyeler ve İletişim Bilgileri