Detaylar
Sosyal Projeler Projesi

Beşiktaş Belediyesi Sosyal Alarm Ve Esenlik Hizmeti

Belediye :

Belediye Statüsü : ilçe belediyesi (büyükşehir sınırları içinde)

Projenin Hedefleri

Beşiktaş’ta 75 yaş ve üzeri, yalnız yaşayan ve/veya dezavantajlı konumda olan kentlilerimizin öncelikle sağlık destek hizmetlerinden kolaylıkla yararlanmasını sağlamak ve yaşam kalitesi ve süresini arttırmak; Sosyal Alarm hizmeti ile elektronik bir sistem üzerinden kentlilerimizin Sağlık/Ambulans Acil Durum Evde Temizlik ve Hijyen Desteği Evde Kuaför Desteği Pratik Ev Düzenlemeleri Gibi sosyal destek hizmetlerine kolaylıkla ulaşmasını sağlamaktır.

Kapsadığı Bölge

Beşiktaş İlçesi

Hedef Gruplar

Beşiktaş’ta 75 yaş ve üzeri, yalnız yaşayan ve/veya dezavantajlı konumda olan vatandaşlar

Beklenen Sonuçlar

Sosyal Alarm hizmeti, elektronik bir sistem üzerinden kentlilerimizin sağlık ve sosyal destek hizmetlerine kolaylıkla ve hızlı bir şekilde ulaşmasını sağlamaktadır. Eve yerleştirilen ve telefon hattına bağlanan elektronik bir sistemle çalışan Sosyal Alarm cihazının üzerinde üç adet düğme (tuş) bulunmakta, bu tuşlar aracılığıyla kentlimiz çağrı merkezi görevlisiyle ahize kullanmadan, sesli ve kesintisiz iletişime geçerek acil sağlık sorunları, ev kazaları, vb. durumlarda Acil Yardım ambulansı, polis ya da itfaiye ekibi çağırabilmekte (kırmızı tuş); Dost Eller Mutfak’tan yemek talebinde bulunabilmekte, Esenlik Hizmetleri’ne (Ev Temizliği Hizmeti, Evde Kuaför Hizmeti, Pratik Ev Düzenlemeleri, Çilingir Hizmeti) ulaşabilmekte ya da sağlık destek hizmetlerinin acil dışı bölümü olan telefonda tıbbi danışma, evde doktor muayenesi, hemşire ve hasta bakıcı hizmetleri, hasta nakil ambulansı, psikolog ve diyetisyen hizmeti talep edebilmekte (sarı tuş); daha önce telefonları cihaza kaydedilmiş yakınları ile numara tuşlamaya gerek kalmadan kolayca iletişim kurabilmektedir (yeşil tuş).

Esenlik Hizmetiyle; ihtiyaçlarını karşılayamayan, 75+ yalnız yaşayan kentlilerimizin ve engelli/dezavantajlı bireylerin hayatlarının kolaylaştırılması amaçlanıyor. Zamanlarının büyük bölümünü geçirdikleri evlerinde sağlıklı, huzurlu ve güvenli bir ortam yaratılması hedefleniyor. “Evde Kuaför Hizmeti”, “Evde Temizlik-Hijyen Desteği” ve “Pratik Ev Düzenlemeleri Hizmeti” Beşiktaş Belediyesi’nin uzman personeli tarafından vatandaşa yerinde hizmet olarak sunuluyor.

SODEM Üyesi Belediyeler ve İletişim Bilgileri