Detaylar
  • Dost Kart
  • Dost Kart
Sosyal Projeler Projesi

Dost Kart

Belediye :

Belediye Statüsü :

Projenin Hedefleri

Dost Kart projesi ile hedef, İzmir ilinde eğitim görmekte olan üniversite öğrencilerinin esnaf desteği ile sağlanan indirimler yoluyla ekonomik gelir durumuna destek olmak, sosyo-ekonomik durumuna katkı sağlamak ve esnaf-üniversite arasındaki işbirliğinin artması, öğrencilerin Bornova ve Bornova halkı ile tanışması ve dayanışma ilişkisinin kurulması, öğrencilerin sosyalleşmelerine imkan sağlayacak ve kendilerini güvende hissedecekleri kamusal alanın yaratılmasıdır.

Kapsadığı Bölge

İzmir’deki tüm devlet üniversiteleri ile vakıf üniversitelerinin burslu öğrencilerinin tamamı Dost Kart Projesinden faydalanabilmektedir.

Hedef Gruplar

Bornova Belediyesi, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ege Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi ve Şifa Üniversitesi işbirliği ile hayata geçirilen Dost Kart projesi ile hedef, Bornova’da esnaf ve üniversite arasındaki işbirliğini artırmaktır.

Beklenen Sonuçlar

Bir üniversite kenti olan Bornova’da, esnaf-öğrenci dayanışmasını arttırmak, öğrencinin Bornova’yı ve Bornova halkını yakından tanımasını sağlamak amacıyla hem işyerlerinden indirimli alışverişi hedefleyen hem de Gençlik Merkezi’ndeki haftanın 7 günü 08.00-22.00 saatleri arasında yemek ve içecek hizmeti, çamaşırhane hizmeti, kütüphane, süreli yayınlar (gazete, dergi v.b.) satranç ve eğlenceli masa oyunları ile çeşitli toplantı ve organizasyonlar için salon alanı hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanmalarını sağlayan Dost Kart Projesi hayata geçirilmiştir. Ayrıca öğrenciler Dost Kartlar ile Belediyemizin diğer hizmetlerinden de öncelikli olarak yararlanmaktadır. Gençlik Merkezimizdeki ders destek, etüt ve İngilizce destek çalışmalarımızdan da faydalanmaktadırlar. Ders destek çalışmalarını dayanışma, işbirliği ve gönüllü faaliyeti olarak sürdüren öğrenciler aynı zamanda sosyalleşme ve bir arada olmanın verdiği kamusal bir alan da yakalamış oluyor. Bornova Belediyesi, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ege Üniversitesi, Yaşar Üniversitesi ve Şifa Üniversitesi işbirliği ile hayata geçirilen Dost Kart projesi ile hedef, Bornova’da üniversite öğrencilerinin sosyo-ekonomik yaşamlarına destek olmak ve esnaf-öğrenci arasındaki dayanışma ve işbirliğini artırmaktır.

Projede yer alan işletmelerde Dost Kart’ın geçerli olduğunu gösteren standart bir sticker yer almaktadır.

İşyerlerinin uyguladıkları indirim oranları protokol görüşmelerinde belirlenmiştir. Ayrıca öğrenciler hangi işyerinde, hangi oranda indirimden yararlanabileceklerini bilgilendirme kitapçıklarından, Bornova Belediyesi resmi internet adresi ve sosyal medya hesaplarından öğrenebilmektedir. Üniversitelerin kayıt tarihlerinde kampüste stant açarak, proje kapsamına giren işyerlerinin tanıtımı öğrencilere yapılmaktadır. Kayıt tarihlerinin bitiminden sonra Bornova Belediyesi Prof. Türkel Minibaş Gençlik Merkezi’nde dijital olarak düzenlenen Dost Kart başvurularını yapabilmekteler.

Dost Kart projesi ile 5.354 öğrenciye ulaşılmıştır.

SODEM Üyesi Belediyeler ve İletişim Bilgileri