Detaylar
  • Kadın Faaliyet Evi
  • Kadın Faaliyet Evi
Sosyal Projeler Projesi

Kadın Faaliyet Evi

Belediye : Edirne Uzunköprü Belediyesi

Belediye Statüsü : İlçe belediyesi (büyükşehir sınırları dışında)

Projenin Hedefleri

Uzunköprü Yeniköy Mahallesi’ndeki eski bir ilkokul binasının tadilat edilerek yeniden işlev kazandırılarak Kadın Faaliyet Evi olarak kullanılması.

Kapsadığı Bölge

Uzunköprü

Hedef Gruplar

Uzunköprü’de yaşayan eğitim almak isteyen kadınlar

Beklenen Sonuçlar

Atıl durumda bulunan bina bölge sosyal yaşamına katılarak restore edilmiş, Uzunköprü  ve Yeniköy’de yaşayan dezavantajlı grup içinde yer alan kadınların eğitim ve kültürel faaliyetlerini sürdürebilmeleri için dekore edilmiştir. Bölgedeki dezavantajlı grup içinde yer alan kadınların bilgisayar öğrenmeleri ve eğitim almaları sağlanacaktır.

1950 yılında Uzunköprü’nün o dönemlerde bir köyü şu anda ise mahallesi olan Yeniköy’de tek katlı bir okul olarak kullanıma açılan bina Türkiye’de taşımalı eğitime geçilmesi ile kullanılmamış ve atıl olarak bırakılmıştır. 2009 yılında mevcut bina Uzunköprü Belediyesi tarafından alınmış ve 2013 yılında Bulgaristan- Türkiye Sınır Ötesi  İş Birliği  programı  kapsamında yüzde yüz hibe almaya hak kazanmıştır.

Terkedilmiş ve neredeyse harap duruma gelmiş olan bina,Uzunköprü Belediyesi’nin Bulgaristan’ın Svilengrad Belediyesi ile ortak olarak yürüttüğü “Svilengrad-Uzunköprü Sınır Ötesi Bölgesindeki Dezavantajlı Sosyal Gruplar için Destek” projesi ile restorasyon altına alınarak  yapısal olarak tamamıyla onarılmış, yeni bir çatı yapılmış, ısıtma sistemi yenilenmiş, iç tefrişatı düzenlenmiş, böylece özelde Yeniköy Mahallesi’nde genelde ise tüm çevre bölgede yaşayan ve sosyal açıdan oldukça geri plana itilmiş olan kadınlarımızın hem sosyal aktivitelerini gerçekleştirebilecekleri hem de açılacak kurslarda verilmesi planlanan eğitimlerle çalışmayan kadınlarımıza ekonomik özgürlüklerini kazandıracak veya tercihlerine göre ailelerine mali ya da pratik ev işleri açısından katkı ve kolaylık sağlayacak bilgileri edinebilecekleri bir merkez haline getirilmiştir.

Zübeyde Hanım Kadın Faaliyet Evi her odası ayrı bir faaliyete hizmet verecek şekilde tekrardan dizayn edilmiş, bu bağlamda çok amaçlı çalışma odaları yapılmış, 20 bilgisayarlı bir bilgisayar eğitim odası, içinde projeksiyon cihazı da bulunan bir toplantı salonu  ve üç eğitim salonu oluşturulmuştur. Yapımıyla bölgede büyük bir eksikliği kapatan Zübeyde Hanım Kadın Faaliyet Evi 30 Kasım 2015 tarihinde hizmete açılmıştır.

SODEM Üyesi Belediyeler ve İletişim Bilgileri