Detaylar
  • Kan  Gurubu Veri Bankası
  • Kan  Gurubu Veri Bankası
Sağlık Projesi

Kan Gurubu Veri Bankası

Belediye : İstanbul Çatalca Belediyesi

Belediye Statüsü : İlçe belediyesi (büyükşehir sınırları içinde)

Projenin Hedefleri

Proje hedefi, acil veya sürekli kan ihtiyacı olan kişiler ile kan vermeye gönüllü vatandaşlarımız arasındaki organizasyonu sağlayarak onlara destek olmak.

Kapsadığı Bölge

Acil durumlarda uygun zaman aralığında sağlanabilecek durumlarda tüm vatandaşlarımız arasında iletişim kurulabilir.

Hedef Gruplar

Tüm hastanelerde yatmakta olan veya acil bir durumda kan ihtiyacı olan vatandaşlarımıza anında yanıt verilerek acil kan bulma sorununu ortadan kaldırmaya yönelik bir projedir.

Beklenen Sonuçlar

Yaklaşık 6 senedir devam eden projede 71 kişinin kan ihtiyacı karşılanmıştır.

Önemli bir durumda, özellikle az bulunan AB rh (-) gibi bir kana sahip bir vatandaşımızın acil kan ihtiyacını Çatalca Belediyesi olarak 14 Mayıs 2010 tarihinde hayata geçirdiğimiz Kan Grubu Veri Bankası ile karşılamaya devam ediyoruz.

Vatandaşlarımız acil kana ihtiyaç duyduklarında Belediyemiz Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne başvuruyorlar. Sağlık İşleri Müdürlüğü olarak aranan kan grubuna ait listeler çıkartılarak kişinin yaşadığı bölgedeki aynı kan grubuna dahil insanlarla telefon ile irtibat kuruluyor. Kan vermeye gönüllü kişiler ile organize sağlanarak hastane ortamında kan vermesi sağlanıyor.

67.900 nüfuslu ilçemizde 2454 kişinin kaydı bulunmaktadır. Bu sayı ilçe nufüsunun yaklaşık %4 lük bir kısmının Kan Grubu Veri Bankası’ nda gönüllü olduğunu ve bu sistemden haberdar olduğunu göstermektedir. Uygulamanın ülkemizin her bölgesinde aynı yüzdelerle uygulandığını varsayarsak yaklaşık 3 milyon ve daha fazla gönüllü kan bağışçısına ulaşılabilir.

2012 yılı içerisinde 17 vatandaşımızın, 2013 yılı içerisinde 13 vatandaşımızın, 2014 yılı içerisinde 18 vatandaşımızın, 2015 yılı içerisinde 23 vatandaşımızın acil kan ihtiyacı karşılanmıştır.

Kan Grubu Veri Bankası’na kayıt olmak için Çatalca Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğüne şahsen başvurarak bir form doldurup kısa sürede kayıt olabilirsiniz. Sizlerde Kan Grubu Veri Bankasına kayıt olarak çevrenizdeki insanlara yardımcı olabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki bir gün hepimiz acil kana ihtiyaç duyabiliriz.

SODEM Üyesi Belediyeler ve İletişim Bilgileri