Detaylar
  • Kentsel Gelişim
Kentsel Gelişim Projesi

Kentsel Gelişim

Belediye : Zonguldak Çaycuma Belediyesi

Belediye Statüsü : İlçe belediyesi (büyükşehir sınırları dışında)

Projenin Hedefleri

Katılımcı ve sosyal demokrat belediyecilik anlayışı ile fiziki yatırımların yanı sıra yaşanabilir bir kent yaratmak, birlikte gelişmek

Kapsadığı Bölge

Şehir Merkezi, Filyos nehri kıyısı ve İstasyon Mahallesi, Atatürk Caddesi ve Nihat Kantarcı Caddesi

Hedef Gruplar

Tüm ilçe halkı, çevre belde ve köy yerleşimleriyle günübirlik ziyaretçiler.

Beklenen Sonuçlar

CADDE, BULVAR, MEYDAN DÜZENLEMELERİ: Kentin ana arterlerini oluşturan Atatürk Bulvarı ve Nihat Kantarcı Caddesi’nde yapılan düzenlemelerde refüjler kaldırılarak elektrik hatları yeraltına alındı. Aydınlanma direkleri dikildi, doğalgaz hattıyla yağmur suyu şebekesi yapıldı.  Araç yoluyla yaya ve bisiklet yolları çiçekliklerle birbirinden ayrılarak kaldırım düzenlemesine estetik bir çözüm bulundu. Hiçbir yükseltiye yer vermeyen bu düzenlemeyle engelsiz Çaycuma’nın adımları da atıldı.

Kentte ticaretin en yoğun olduğu Cumhuriyet Meydanı ve Atatürk Bulvarı’nın bir bölümü yayalaştırıldı. Araç öncelikli kent tasarımından, insan öncelikli kent tasarımına geçişin ilk adımı olan bu çalışma oluşturulacak yeni yaya bölgeleriyle daha da yaygınlaştırılacak.

Trafik akışını rahatlamak için, dönel kavşaklarda trafik ışıkları kaldırılarak “akıllı kavşak” uygulamasına geçildi. Her dönel kavşağa ilçenin kültür ögelerini ya da toplum hafızasında yer etmiş olayları betimleyen heykeller dikilerek estetik bir görünüm kazandırıldı.

BİSİKLET YOLLARI : Bir buçuk yıl içinde toplam 4539 metre bisiklet yolu yapıldı. Cadde ve sokaklar için yeni yapılacak tüm düzenlemeler bisiklet yollarını da içine dahil edecek şekilde planlandı. Hedefimiz bisikleti Çaycuma’nın bir yaşam kültürü haline dönüştürüp, tercih edilen ulaşım aracı haline getirmek.

ALTYAPI ÇALIŞMALARI : Çaycuma’nın kanalizasyon ve yağmur suyu şebekesinin önemli bölümü yenilendi. Bu amaçla, çeşitli çaplarda, 2 kilometreye yakın koruge boru döşendi. Su isale hattındaki asbestli boruların tamamı devreden çıkarılarak, şehre tertemiz su verilmeye başlandı. Keson kuyulardaki tulumba binalarının onarım ve bakımı yapıldı. Bakımsız haldeki pompalarla pompa devresinde ihtiyaç duyan tesisat değiştirilerek, su hattı daha hijyenik hale getirildi.

ÇAYCUMA TOPLU TAŞIMA HİZMETİYLE TANIŞTI: Trafik sorunu azaltmak için çevre köylerden yolcu taşıyan minibüslere indirme bindirme peronları ve bekleme alanları yapılarak bu araçların şehir merkezine girmesi engellendi. Buradaki yurttaşlarımız, yeni alınan iki otobüsle şehir içinde oluşturulan ring hattında, “ücretsiz” taşınmaya başlandı. Bu toplu taşıma hizmetinden güzergâhtaki tüm vatandaşlarımızın da yararlanması sağlandı.

YENİ PARK BAHÇE DÜZENLEMELERİ:

SEKA Sosyal Tesisleri arkasındaki 17.190 metrekare alan piknik alanı ve mesire yeri olarak düzenlendi. Tümüyle doğal doku korunarak yapılan düzenlemede, alan ahşap oturma gruplarıyla desteklendi.

İstasyon Gezi Parkı 3000 metrekare alanda düzenleniyor.  Çalışmaları halen devam eden proje tamamlandığında, süs havuzları, açık ve kapalı kafeteryalar,yürüyüş yolları, çocuk parkı, fitness aletleri, çeşitli spor aletleri ve ahşap oturma gruplarıyla bir kompleks oluşacak.

Filyos Park Yaşam Alanı, Filyos Irmağı’nın her iki yakasında, sedde çalışmaları sonrasında ortaya çıkan 51.485 metrekare alanda düzenleniyor. Vizyon projelerimizden biri olan Filyos Park’ın içinde yürüme yolları, oturma yerleri, spor alaları, kafeteryalar, sergi salonları, akuapark, yeme içme mekanları, seralar, hayvanat bahçesi, ekolojik tiyatro, fuar alanı, amfi tiyatro, balık lokantaları gibi pek çok bölüm tasarlanıyor. Bittiğinde tüm bölgeye hizmet verecek bir cazibe merkezi olacak olan alanda, halen zemin düzenleme çalışmaları devam ediyor.

KENTSEL HAVA KALİTESİNİN YÜKSELTİLMESİ

Özellikle ısınma amacıyla kötü kömür kullanımı nedeniyle yoğun hava kirliliği yaşanana Çaycuma’da sıkı denetimle standart dışı yakımlık kömür kullanılması büyük ölçüde engellendi. Doğalgaz dönüşüm çalışmalarına hız verildi ve yaygın şekilde doğalgaz kullanımına başlandı. Bu çalışmalar sonucunda hava kalitesinde çok belirgin bir iyileşme sağlandı…

PAZARYERİ DÜZENLEMELERİ: Sokak aralarında, son derece ilkel koşullarda pazarların kurulduğu Çaycuma’da bu sorun büyük ölçüde çözüldü. Hem hijyen, hem sergileme, hem de alışveriş kalitesi açısından yarattığı sorunlarla kent içinde yarattığı keşmekeş büyük oranda aşıldı. Vatandaşlarımızın çok daha sağlıklı ortamlarda alışveriş yapmalarının temini için 3900 metrekare alanda kapalı pazaryeri oluşturuldu. Üreticilere (köylü) tahsis edilmek için 2340 metrekare alanın da ihalesi yapıldı.

SODEM Üyesi Belediyeler ve İletişim Bilgileri