Detaylar
Sosyal Projeler Projesi

Pazar Yeri Yapımı

Belediye :

Belediye Statüsü : İlçe belediyesi (büyükşehir sınırları dışında)

Projenin Hedefleri

-Pazar yeri yapacağımız alandaki Küçük Esnafın (Marangoz,Demirci,Tamirci v.b.) 34 Evler Mahallesindeki Küçük Sanayi Sitesindeki alana nakledilmesi (Belediyenin bunlar için yapmış olduğu 11 İşyerine) -İlçemizin Köylerinde üretilen mamüllerin tanıtımı Satışı. -İlçemizin Köylerinde üretilen Organik Gıdaların tanıtımı satışı. -Üstü kapalı olan Köylülerin bulunduğu kısımda Pazar olmadığı günler Mamüllerin Sergilenmesi ,Standlar kurulması. -İlçemizdeki Futbol sahasının Çevresinin düzenlenerek Kent görünümü sağlanması -İlçe halkının ve İlçemize gelen Yerli ve Yabancı ziyaretçilerin sağlıklı ortamlarda her türlü Mamüle ve Organik Gıdalara erişimin sağlanması -İlçemizde piyasalarda hareketlilik. -Her türlü Organik Mamüle daha sağlıklı ve Hijyen ortamda erişimi sağlamak.

Kapsadığı Bölge

İlçe merkezimiz Köylerimiz.Tüm Ardanuç halkı ile ilçemizi ziyaret eden Yerli ve Yabancı yaklaşık 50.000 Turist faydalanacaktır.

Hedef Gruplar

Ardanuç İlçesi,Köyleri ve İlçemize gelecek olan Yerli ve Yabancı ziyaretçileri.

Beklenen Sonuçlar

Doğal ve Kültürel değerlere sahip İlçemizde Halk Pazarı Perşembe günleri İlçe merkezimizde bulunan yoğun Trafiğin olduğu 7 Mart Caddesi üzerinde kurulmaktadır.Pazarın kurulacağı gün çift şeritli olan bu caddenin bir şeriti Trafiğe kapatılmaktadır.Bir günlüğüne de olsa İlçemizin en işlek caddesinin Trafiğe kapatılması bir çok Kaza Riskini de beraberinde getirmektedir.Her Pazar kuruluşunda Belediyemizin duyarlılığı sayesinde alınan önlemler sonucu günümüze kadar her hangi bir kötu durum yaşanmamıştır.Ancak,gelişen Kentleşme,artan Nüfus,araç ve İnsan Trafiği nedeniyle artık yeni bir Pazar yerinin yapılması zorunluluk arzetmiştir.

Bu nedenle Belediye Başkanlığımızca Pazar yeri yapımı çalışmalarına 2014 Yılında başlanılmıştır.İlçe merkezinde ve İmar Planımızda Futbol Sahası olarak yer alan Alanın çevresindeki 3600 m² alanda bulunan derme çatma Barakalardaki Atölyeler,Marangozlar,Demirciler,Tamirciler v.b. işyerleri Şehir merkezinde kötü bir görünüm oluşturmaktalardı.Belediye Başkanlığımız söz konusu işyerlerine önce,34 Evler Mahallesinde bulunan Küçük Sanayi Sitesinde 11 Adet İşyeri yaparak bunları mağdur etmeden oraya nakil etti.Daha sonra Futbol Sahası çevresindeki Barakalar yıkıldı,Kazılar Yapıldı,İstinat Duvarları yapıldı,Alan Betonları dökümü,Yağmur sularının kanallarla deşarzı  derken iki kısımda, 1.kısım Dışardan İlçemize gelen Pazarcılar,2.kısım ise İlçe merkezimiz pazarcıları ve Köylülerimiz için planlanarak tamamlanmıştır.

1.Kısım Pazar yeri Üstü açık olarak 2 Kısım Pazar yeri kapalı olarak yapılmıştır.Kapalı Pazar yerinde Köylerden gelen vatandaşların ürettikleri her türlü mamülü ve ürettkleri her türlü Organik Gıda maddelerinin  sergilenmesini sağlamak ve satışını yapabilmeleri için Pazar tezgahları betondan yapılmıştır. Böylece Pazar kurulmadığı günlerde değişik etkinlikler,tanıtım,Sergi,Fuar gibi etkinliklerde yapılabilecektir.Tabiiki bunun sonucunda da İlçemizde ki her şeyin tanıtımı sağlanmış olacaktır.

Belediye Başkanlığımızın çalışmaları sonucu,Ekonomik yetersizliklere rağmen Tamamen Belediyemiz imkanlarıyla 2014-2015 Yılları arasında  İlçe Merkezimizdeki Futbol Sahasının etrafındaki 3600 m² alanda Pzara yeri  düzenlemesi  yapılarak ,yaklaşık 950.000,00 TL. Maliyetle tamamlanmıştır.          İlçemiz halkı her türlü ihtiyaçlarına cevap verecek bir Pazar yerine,İlçe Merkezimizde  yer alan Futbol Sahası ve çevresi de Modern yapıya kavuşmuş olacaktır.

SODEM Üyesi Belediyeler ve İletişim Bilgileri