Detaylar
  • Şanslı Projesi
  • Şanslı Projesi
Sokak Hayvanları Projesi

Şanslı Projesi

Belediye : ANKARA ÇANKAYA BELEDİYESİ

Belediye Statüsü : İlçe belediyesi (büyükşehir sınırları içinde)

Projenin Hedefleri

Projenin genel hedefi:Çankaya sınırlarında yaşayan sokak hayvanlarını korumak ve üremelerini kontrol altına almaktır. Projenin özel amaçları: 1. Toplanan sokak hayvanlarının tedavi edildikten sonra sahiplendirilmesi 2. “Kısırlaştır, aşıla, yaşat” KAY uygulamasının yaygınlaştırılması 3. Mahallelinin sokak hayvanları ile ilgili her sorununun yakından takip edilerek eşgüdüm sağlanması 4.Çankaya Belediyesi Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki fiziki şartların iyileştirilmesidir.

Kapsadığı Bölge

Çankaya İlçesi

Hedef Gruplar

Projenin hedef grubu Çankaya İlçesindeki sahipsiz sokak hayvanlarıdır. Projenin nihai faydalanıcıları ise Çankaya ilçesi vatandaşlarıdır.

Beklenen Sonuçlar

İlçemiz sınırları içerisinde 35.000 sokak hayvanı yaşamaktadır. Çankaya Belediyesi sorumluluğunda olmamasına rağmen ilçemizde halkımızdan gelen şikayetleri değerlendirmek ve halk sağlığını korumak için  konuya duyarlı bir şekilde öncelik vermektedir. Bu yaklaşımla Belediyemiz  Avrupa’nın en büyük geçici hayvan bakımevine sahiptir. ŞANSLI PROJESİ ile İlçe sınırları içerisinde sokak hayvanları ile ilgili şikayetleri değerlendirilmesi  sonucu  Rehabilitasyon Merkezimize alınan hayvanların; tıbbi bakımları,  operasyon işlemleri, aşılanmaları,  küpeleme işlemleri yapılarak rehabilitasyonları tamamlanıp sahiplendirilir veya alındığı ortama bırakılır. Kentte yaşam alanları daraltılan kontrolsüz sokak hayvanları için yaptığımız çalışmalarla hayvanların çevrelerine zarar vermelerinin ve zarar görmelerini önleyerek Sokak hayvanlarının tehlike unsuru olmadığını göstermek ve sorunu çözmek için “Şanslı Projesi” hayata geçirilmiştir.2015 yılı itibariyle soruna kalıcı çözüm amacıyla hayata geçirilen proje eğitimden sağlığa, barınmadan sokakta yaşamalarına tüm çalışmalar titizlikle yapılmaktadır. Proje kapsamında Çankaya sınırlarında yaşayan tüm Şanslıların üremelerinin kontrol altına alınması hedeflenmektedir. Sokak hayvanı popülasyonunun dengelenmesi, sayıların sabit kalması planlanmaktadır.Ayrıca Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’ndeki fiziki şartlar yenilenerek 141 koğuşta zemin yenilemesi yapıldı. Aynı şekilde koğuşlara ısıtma sistemi yerleştirilmiştir. Klinik içerisinde post-operation uyanma ünitesi oluşturulmuştur. Sahipsiz Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin yanı sıra Çayyolu Bölgesinde 8 farklı mahalleye hizmet vermesi ve KAY uygulamasını arttırmak için Çayyolu Geçici Bakım İstasyonunu da hizmete açılmıştır. İstasyonda aşı odası, ameliyathane, eğitim alanı gibi sokak hayvanlarının bakım ve rehabilitesi için ihtiyaç duyulan üniteler yer almaktadır.

Proje kapsamında İnternet sitesi aracılığıyla sahiplendirme Bekçilik görevi için; Konut sitelerinin sahiplendirilmeye teşvik edilmiştir Taksi duraklarının sahiplendirmeye teşvik edilmiştir (8 taksi durağına sahiplendirilme yapılmıştır); İnşaat ruhsatı için başvurusu yapanların sahiplendirmeye teşvik edilmesi İlkokullarda sevgi bağı ile sahiplendirme yapılarak sahiplenme sayısının artırılması sağlanmıştır.

Çankaya Belediyesi ilçenin farklı noktalarında besleme noktaları oluşturulmuştur.  Parklara su kapları yerleştirilmiş ve kış aylarında özel alan çalışması yaparak sokak hayvanlarının bulunduğu noktalara kulübe ve mama desteği sağlanmıştır.

Son olarak da barınağa alınamayan ve henüz sahiplendirilememiş sokak hayvanlarının barınma koşulları, çevre dostu yaklaşımlar çerçevesinde planlanmaktadır. Bu çerçevede şanslıların barınma ihtiyaçlarında, geri dönüştürülmüş plastiklerden imal edilen yuvaların tercih edilmesi hedeflenmektedir. Bu çalışma kapsamında sanayi kuruluşlarıyla hedeflenen çalışmalar yapılmaktadır.

Şanslı Projesi kapsamında 2015 yılında:

  1. 1251 sokak hayvanı sahiplendirildi. (taksi duraklarında, site yönetimlerinde, inşaat ruhsatı başvurularında ve ilkokullarda yapılan bilgilendirme ve teşvikler yoluyla)
  2. “Kısırlaştır, aşıla, yaşat” KAY uygulamasının arttırmak için Çayyolu Geçici Bakım İstasyonu hizmete açıldı, 2755 sokak hayvanı kısırlaştırıldı.
  3. 11 bin 480 sokak hayvanı barınakta tedavi edildi.
  4. Çankaya’da 15 farklı noktada besleme noktaları oluşturuldu.
  5. Uzman veteriner hekimler tarafından 8 ilköğretim okulunda toplam 3000 öğrenciye bilgilendirme yapıldı.
  6. Veterinerlik İşleri Personeli personeline yönelik eğitimler gerçekleştirildi.

1200 mikroçip sokak hayvanlarına takıldı.

SODEM Üyesi Belediyeler ve İletişim Bilgileri