Detaylar
  • Semtevleri
Sosyal Projeler Projesi

Semtevleri

Belediye :

Belediye Statüsü : İzmir Balçova Belediyesi

Projenin Hedefleri

Kadınların; ekonomik, toplumsal ve bireysel statülerinin kendilerini keşfederek daha iyi noktalara çıkarmalarını sağlamaya zemin oluşturmak. Kadınların hayatın her alanında erkekler ile eşit şekilde var olması dolayısıyla Toplumsal kültürün gelişmesi.

Kapsadığı Bölge

İlçemizde bulunan her mahalleye ayrı bir Semtevi hizmet vermektedir.

Hedef Gruplar

Kadınlar özelinde tüm toplum hedef kitle içindedir.

Beklenen Sonuçlar

Balçova Belediyesi Kadınlara meslek edindirerek, ekonomik özgürlüklerini kazanmalarını sağlamak ve sosyal dayanışmayı güçlendirmek amacıyla kurduğu Semtevleri uygulanan ilçede başarıyla yürütülen Sosyal Belediyeciliğin temelini oluşturmaktadır.

Semtevleri 3 ana başlık altında faaliyetlerini yürütmektedir.

a-) Meslek Edindirme Kursları: Özellikle ev kadınlarına emtia değeri taşıyan ürün üretmeleri amacıyla haftanın beş günü el beceri kursları verilmektedir. Semtevi’ndeki tüm kurs ve malzeme ücretleri Balçova Belediyesi tarafından karşılanmaktadır. Ev kadınları; nakıştan, ahşap boyamaya, takı tasarımından, kilim dokumaya 15 kursu ücretsiz olarak öğrenip ürünler ürettikten sonra bu ürünleri kendileri de satabildikleri gibi Balçova Belediyesi’nin değişik fuar ve organizasyonlarda kurduğu stantlarda, otellerde, AVM’lerde de satışa sunabilmektedir.  Her ürüne verilen barkot ile elde edilen gelirin tamamın o ürünü yapan kadına kalmaktadır.  Semtevleri’nden kazandıkları parayla çocuklarını üniversiteye, dershaneye gönderen ev kadınları var. Kirasını ödeyen, kendi kişisel ihtiyaçlarını kimseye bağımlı olmadan alma imkânına kavuşan binlerce kadın var.

b-) Kooperatifleşme: Projenin ikinci aşaması ise Semtevi Kadınları’nın Satış Kooperatifi kurması oldu. Türkiye’nin en büyük Kadın Kooperatifi olan Balçova Üretici Kadınlar Kooperatifi hediyelik eşyanın yanı sıra gıda üretimi de yaparak ev ekonomilerine katkı sağlıyor. Balçova Üretici Kadınlar Kooperatifi İzmir Koordinasyon Kurulu sözcülüğünü üstlenerek Türkiye Kooperatifler Üst Birliği ile iletişim halinde olarak sorunların çözümü için çalışacak.

c-) Sosyal Dayanışma: Balçova Belediyesi Semtevleri; kurslar sayesinde her sokağa, her apartmana girmeye başlayınca başka bir işlevi de üstlenmeye başladı. Birbirini daha yakından tanıyan Balçovalılar birbirilerinin sevinçlerini özellikle de dertlerini paylaşır hale geldi. Sorunların çözümünde aktif rolü ise Semtevleri üstlendi. Semtevi sorumluları mahallelinin sorunlarına hakim olduktan sonra bu çerçevede yapılan yardım ve hizmetleri daha eşit dağıtmaya başladı. Yakını vefat eden her ailenin evine pide-ayran götürerek başsağlığı dilediği gibi bebeği olan her aileye 2 aylık ihtiyacı kadar çocuk bezi götürerek iyi ömürler diliyor.  Balçova Belediyesi Semtevleri sosyal güvencesi olmayan ailelere bir yandan ekonomik yardımlarla destek olmakta diğer yandan da varsa aile bireylerine uygun iş arayışı ile destek olmaktadır.

Semtevleri’nin diğer bir işlevi ise düzenlenen seminerlerle ev hanımlarına değişik konularda bilgiler verilmesidir. Aile içi şiddetten, hijyene, kadın hastalıklarından çocuk gelişimine, organ bağışına kadar yüzlerce konuda periyodik olarak 9 Eylül Üniversitesi ile birlikte seminerler düzenlenmektedir. El beceri kursları ve seminerler dışında, Okuma yazma bilmeyenler için okuma yazma kursu, ev hanımları için bilgisayar kursları, anneleri Semtevi’ne gelen çocuklar için de Türkçe, Matematik, İngilizce, bilgisayar, satranç kursları da veriliyor.

Balçovalı kadınlar dar gelirli aileler için kendi imkanları ile Balçova Belediyesi’nin oluşturduğu mutfakta bir Aşevi açtılar. Burada hazırlanan sıcak yemekler, haftanın 3 günü 300 ailenin evine gidiyor. Açlık sınırında olan bu aileler her öğün sıcak yemek yeme imkanı buluyorlar.

SODEM Üyesi Belediyeler ve İletişim Bilgileri