Detaylar
  • Spor Merkezi
Spor Projesi

Spor Merkezi

Belediye : Zonguldak Çaycuma Belediyesi

Belediye Statüsü : İlçe belediyesi (büyükşehir sınırları dışında)

Projenin Hedefleri

Çaycuma’yı şehirlerin yorucu temposundan kaçanların sığınacağı bir liman haline getirmek, bir bilim, spor ve turizm beldesi haline dönüştürmek Her yaştan insanı spora yönlendirmek, ilçede her dalda ulusal ya da uluslararası düzeyde yarışmalara katılacak sporcu yetiştirmek

Kapsadığı Bölge

Tüm çevre köy ve beldeler, çevre il merkezlerinin yoksun olduğu hizmetlerden faydalanabileceği merkez haline gelmek

Hedef Gruplar

Gençler, profesyonel sporcular, yerel ve amatör spor kulüpleri, at yetiştiricileri ve binicileri ve spor yapmak isteyen toplumun tüm kesimleri

Beklenen Sonuçlar

Belediyeciliğin, yalnızca altyapı hizmeti sunmak, yurttaşların gündelik sorunlarını çözmekten ibaret olmadığının bilinciyle sosyal, kültürel, sportif alanlardaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Çaycuma’yı şehirlerin yorucu temposundan kaçanların sığınacağı bir liman haline dönüştürmek, bir bilim, spor ve turizm beldesi haline dönüştürmek için projeler geliştiriyoruz. Çaycuma’yı bir spor merkezi yapmaya kararlıyız. Tenis kortları, açık futbol sahaları, koşu alanları, bisiklet yollarının yanı sıra ilçemize bir kapalı yüzme havuzu kazandırmak için de süreci başlattık.

KAPALI YÜZME HAVUZU PROJESİ: Çaycuma tam ortasından geçen Filyos Irmağı nedeniyle suyla iç içe yaşayan, su kültürü olan bir şehirdir. Dünyanın en güzel şehirleri ortasından nehir geçen yerleşim birimlerinde oluşmaktadır. Nehirler peyzaj özellikleri, görsel ögeleri ve yarattığı dinamizmle kentsel planlamaya çok değerli malzeme sunar. Suyla bu kadar iç içe olan bir yerleşim yerinin su sporlarından uzak kalması düşünülmez. Bunun için beldemize bir kapalı yüzme havuzu kazandırmak amacıyla harekete geçmiş bulunuyoruz. Aynı zamanda bir sosyal merkez olarak kurguladığımız bu tesis, halkımızı su sporlarına yönlendireceği gibi, çevre düzenlemeleri ve sosyal donatılarıyla hoşça vakit geçireceği, içinde olmaktan mutluluk duyacağı bir kentsel mekân da olacaktır. Çaycuma’ya yeni bir aktivite alanı da kazandıracak olan bu tesiste, ulusal düzeyde sporcular yetiştirmek de hedeflerimiz arasındadır. Düzenlediğimiz mimari proje yarışması ile mekânsal çözümleri doğru yapılmış, Çaycuma’ya yakışan bir tesisi halkımızın hizmetine sunacağız.

YEREL SPOR KULÜPLERİNİ DESTEKLEME ÇALIŞMALARI: Yalnızca Çaycuma’da değil tüm ülkede amatör kulüpler, maddi olanaksızlar nedeniyle büyük sorunlar yaşıyor. Bu durum ülke insanının yeterince spor etkinlikleri içinde yer almasını engellediği gibi sportif başarıyı ve kapasiteyi de düşürüyor. Belediye olarak olanaklarımız ölçüsünde amatör spor kulüplerini desteklemeyi görev sayıyoruz. Bir yandan şehrin sportif altyapısını geliştirirken diğer yandan da yaptığımız malzeme yardımlarıyla gençlerimizin spor yapmasına zemin hazırlıyoruz.

KAPALI AÇIK HALI SAHA TESİSLERİ: Kısa sürede tamamlayarak hizmete sunduğumuz kapalı açık halı saha tesisleri ile halkımıza farklı bir sportif seçenek sunduk. Her yaştan insanın spor yapmasını sağlayan bu tesis aynı zamanda şehirdeki önemli bir boşluğu da doldurdu.

RAHVAN AT YETİŞTİRİCİLİK ve BİNİCİLİK TOPLULUĞU: Belediye Başkanımız Sayın Bülent Kantarcı’nın belediyemize ücretsiz olarak tahsis ettiği alanda, Belediye Meclisimizin kararıyla oluşturulan topluluk, geleneksel sporumuzu canlandırmaya çalışıyor. Dileyen yurttaş, çiftlikte özel olarak yetişen ve Anadolu’ya özgü bir tür olan rahvan atlara binerek, binicilik sporuyla tanışıyor.

ÇAYCUMA BELEDİYESİ BİSİKLET TOPLULUĞU: Çaycuma’yı bisikletin başkenti yapmak istiyoruz. Ulaşım stratejisinin temel bir parçası olarak gördüğümüz bisikleti, aynı zamanda bir spor faaliyeti haline de getirmek için kurduğumuz topluluk, düzenli olarak koşular yapıyor, yarışmalara katılıyor. İlçeyi bisiklet sporunda adı geçen merkezlerden birine dönüştürme hedefiyle yapılan çalışmalar, aynı zamanda bir yaşam kültürü oluşturmayı da amaçlıyor.

SODEM Üyesi Belediyeler ve İletişim Bilgileri