Detaylar
  • Üreten Çiftçi Hayat Buluyor Projesi
  • Üreten Çiftçi Hayat Buluyor Projesi
Tarım Projesi

Üreten Çiftçi Hayat Buluyor Projesi

Belediye : İstanbul Çatalca Belediyesi

Belediye Statüsü : İlçe belediyesi (büyükşehir sınırları içinde)

Projenin Hedefleri

Bölgesel gelişimin ve bölgesel ekonominin güçlenmesini sağlamak İlçemiz Mahallelerinde ürettikleri tarımsal ve yöresel ürünleri derme-çatma ve karmaşık yapılar içerisinde satmaya çalışan çiftçi vatandaşlarımız için ürettikleri ürünlerin satışını ve tanıtımını rahatça yapabileceği uygun noktalara satış alanlarının yapılarak Çatalca mahallelerinde bölgesel ekonomiyi desteklemek, çiftçilerimizin özel sektör işletmeciliğini güçlendirmek, üretim kapasitesini artırmak, iş istihdamı sağlamak, yöresel ürünlerin satışını geliştirmek hedeflenmektedir. Bölgesel ekonomiyi ve tanıtımı arttırmak amacıyla yöresel ürünlerin satışı için uygun mekan oluşturmaktır.

Kapsadığı Bölge

1.115,11 km²’lik alanda 39 Mahallemizde ikamet eden 67.843 vatandaşımıza hizmet götüren Çatalca Belediyemiz ‘’Üreten Çiftçi Hayat Buluyor Projesi’’ ile İlçenin önemli geçiş noktaları üzerinde (Akalan Mahallesi ve Nakkaş Mahallesi ) 2 adet Yöresel Ürün Satış Alanının oluşumunu sağlamıştır. - Akalan Mahallesi Yöresel Ürünler Satış Alanı= 6 satış standı yer almaktadır. Bahçelerinde meyve, sebze yetiştiren, kümes hayvancılığı ile yumurta üreten, büyükbaş ve küçükbaş hayvan bakarak süt, yoğurt, kaymak, tereyağı üretimi yapan, mangal kömürü üretimi yapan ve evlerinde tarhana, kesme, turşu vb. yöresel ve organik ürün üretimi yapan 6 farklı çiftçimiz satış standlarımızdan yararlanmaktadır.Akalan Mahallesi güzergah olarak Karadeniz’e kıyı olan Çilingoz plajı, Kıyıköy plajı, Ormanlı plajı, Evcik plajı ve Yalıköy plajlarına giden yollar üzerinde kalmakta olup, çok sayıda mesire alanına yakınlığı ile dikkat çekmektedir. İlçemize deniz turizm ve mesire alanlarına piknik yapmak için gelen binlerce vatandaş Akalan Mahallesi Yöresel Ürünler Satış standlarından yararlanacak olup, organik meyve ve sebze vb. ürünlerin tadına varacaktır. Nakkaş Mahallesi Yöresel Ürünler Satış Alanı= 6 satış standı yer almaktadır. Bahçelerinde meyve ve sebze yetiştiren, kümes hayvancılığı yaparak yumurta üreten, büyükbaş ve küçükbaş hayvan bakarak süt, yoğurt, manda yoğurdu, kaymak, tereyağı vb.gibi ürün üretimi yapan ve evlerinde tarhana, kesme, turşu vb. yöresel ve organik ürün üretim yapan 6 farklı çiftçimiz satış standlarımızdan yararlanmaktadır.Nakkaş Mahallesi güzergah olarak Kuzey Marmara Otoyolu üzerinde bulunmaktadır ve çok sayıda mesire alanına yakındır. İlçemizdeki mesire alanlarına piknik yapmak için gelen binlerce vatandaş Nakkaş Mahallesi Yöresel Ürünler Satış standlarından yararlanacak olup, organik meyve ve sebze vb. ürünlerin tadına varacaktır.

Hedef Gruplar

Projemiz kapsamında yapılan Akalan Mahallesi ve Nakkaş Mahallesi Yöresel Ürünler Satış Alanlarında; -satış yapan toplamda 12 çiftçi vatandaşımız ve aileleri, - Akalan ve Nakkaş Mahallerinde yöresel ürün üreten diğer çiftçi vatandaşlarımız, - İlçemize yaz aylarında deniz turizmi ve piknik faaliyeti için haftalık 300.000 – 350.000 arasında gelen ziyaretçi vatandaşa daha hızlı hizmet edebilmek adına satış standlarındaki çiftçilerin yanlarına istihdam edeceği kişiler, ekonomik güçlenme, üretilen ürünlerin satılması ve istihdam açısından fayda sağlayacaktır. -Yöresel Ürünler Satış Alanlarından alış-veriş yapacak kişilerin ise yöresel ürünlere ve organik lezzetlere ulaşımı ilk elden ve ucuz maliyette olması sağlanacaktır.

Beklenen Sonuçlar

-Derme-çatma yapılar ortadan kaldırılarak, modern ve estetik görünüşteki yöresel ürünlerin satış alanları inşa edilecektir.

-Yöresel Ürünler Satış Alanlarında satışı yapılacak ürünlerin ilk elden tüketiciye ulaşımı sağlanacaktır.

– İlçemize özgü yöresel ürünlerde markalaşmaya adım atılmış olunacaktır.

-İki Mahallede yapılan satış alanları diğer mahallelerde de  üretim yapan çiftçilere örnek olacak ve satış alanı sayısının artmasına pozitif yönde katkı sağlayacaktır.

Çatalca ilçemizin çoğunluğu sabit ve dar gelirli vatandaşların yaşadığı, tarım ve turizme dayalı olarak geçimini sağlayan bir ilçedir. Arkeolojik eserleri, tarihi ve doğal varlıkları, mahallerinde anıt yapılar, geleneksel yerleşme ve mimari özelliklerini günümüze taşımış sivil mimarlık örnekleriyle geçmişi olan bir ilçedir. İlçemiz İstanbul ilinin turizm sektörünü kökten etkileyebilecek 32 km’ lik Karadeniz kıyı şeridi plajlarına, yamaç paraşütü alanlarına, Kuş Gözlemciliği alanları ve Doğa yürüyüş alanları gibi birçok Alternatif Turizm Alanı ve 50’nin üzerinde mesire alanına sahiptir. Alternatif turizm alanlarından yararlanmak ve piknik amaçlı olarak ilçemize haftalık 300.000 ile 350.000 arasında yabancı ziyaretçi gelmektedir. İlçe nüfusumuzun yaklaşık beş kat arttığı düşünüldüğünde ekonomik girdi de doğru orantılı olarak yükselmektedir. Projemiz dahilinde yapılan Yöresel Ürünler Satış Alanları mevkii olarak alternatif turizm alanları ve piknik alanları güzergahı üzerine inşa edilmiş olduğundan müşteri açısından da uygundur. Projemiz ile üreten çiftçilerimiz ekonomik yönden güçlenmekte  ve bölgede yöresel ürün üretimi artmaktadır. Projemizin çarpan etkisi düşünüldüğünde ekonomik güçlenme sağlayan çiftçi vatandaşlarımızın aile refahı artacak ilerleyen dönemlerde kendi işletmelerini açma şansına kavuşma imkanı yaratılacaktır. Yöresel Ürünler Satış Alanlarından alış veriş yapan vatandaşlar üreticinin ürettiği çeşitli sayıdaki meyve sebze ve yöresel ürünlere ( Süt ve süt ürünleri, yumurta, mantı, tarhana, turşu, mangal kömürü vb.)  ilk elden ve ucuz maliyette kavuşmaları sağlanacaktır. Örnek projemiz ilerleyen dönemlerde talepler doğrultusunda diğer mahallelerimizde de yapımı devam edecek ve çiftçi vatandaşlarımızın kazanması hedeflenecektir.

SODEM Üyesi Belediyeler ve İletişim Bilgileri