Çevre ve Ekolojik Yaşam

Çevre ve Ekolojik Yaşam (56)

Pazartesi, 10 Aralık 2018 12:44

KARTALLI MİNİKLERDEN POŞET YASASI’NA DESTEK...

Yazan
Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ve Kartal Mektebim Okulları işbirliğiyle “Naylon Poşete Hayır” etkinliği düzenlendi...
Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ile Mektebim Okulları, naylon poşet yasasına destek vermek ve naylon poşetlerin bilinçsizce kullanımına dikkat çekmek amacıyla öğrencilerle birlikte bir etkinlik düzenledi. Naylon poşet kullanımının AVM’lerde daha yoğun olması sebebiyle etkinlik, Kartal’daki bir AVM’de gerçekleşti. Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars ile Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü Nur Gülmez Bel de bandolarıyla yürüyüş yapan miniklerle birlikte AVM’yi dolaşarak, projeye destek verdi. Ellerinde pankartlar doğa ile ilgili sloganlar atarak yürüyen miniklere alışveriş merkezinde bulunan vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.
Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars: “Kartal Belediyesi olarak Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz’ün öncülüğünde 2015 yılında naylon poşeti meclis kararı ile yasakladık. Çalışmalarımızı, okullarımızın desteği ile sürdürmeyi önemsiyoruz. Bu vesileyle Mektebim Okulu’na da çalışmalarımıza verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Çevre ile ilgili hassasiyetin çocuk yaşta bireye kazandırılması çok önemli. Bundan sonraki projelerimizde de okullar ve dolayısıyla çocuklar hep olacak.” dedi.
Pazartesi, 03 Aralık 2018 12:06

BU GURUR TÜM KAPAKLI'NIN...

Yazan

 

Kısa süre önce Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen proje ödülleri yarışmasında ‘Yılın Çevre Dostu Belediye Başkanı’ ödülünü almaya hak kazanan Başkan Mandalı’ya, ödülü takdim edildi. Törende konuşan Başkan Mandalı, ‘’Bu gurur tüm Kapaklı halkınındır.’’ dedi.


 

Belediye Başkanları Çevre Ödül Töreni, bu yıl Balıkesir’in Edremit İlçesi’nde düzenlendi. Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği tarafından Güre Mahallesi’nde düzenlenen ödül törenine katılım gösteren Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, ‘Yılın Çevre Dostu Belediye Başkanı’ ödülünü aldı.

‘’BU ÖDÜLÜN BENİM İÇİN ANLAMI APAYRI’’


Ödül töreninde konuşma gerçekleştiren Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı, konuşmasında şu ifadelere yer verdi; ‘’Bu ödül, benim için apayrı bir öneme sahip. Kapaklı halkının doğal yaşama verdiği önem, bugün böyle bir ödül almama sebep oldu. Bu yüzden tüm vatandaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum. Bu gurur tüm Kapaklı halkınındır. Bugün burada 15 Belediye Başkanı, çeşitli ödüllere layık görüldü. Beni de ‘Yılın Çevre Dostu Belediye Başkanı’ ödülüne layık gören Ege ve Marmara Çevre Belediye Birliği’ne teşekkür ederim.’’ dedi.
 

"KAPAKLI’NIN TEMİZ ENERJİ İLE AYDINLANABİLECEĞİNİ GÖSTERDİK’’


Belediye olarak çevreci bir yaklaşım sergilediklerini ve yenilenebilir enerjinin önemini belirten Başkan Mandalı, ‘’Kısa süre önce ilçemizi de kapsayan bir Termik Santral tehditi ile karşı karşıya kaldık. Çocuklarımızın geleceği için verdiğimiz mücadeleler sonucu, 1000 kW gücünde Rüzgar Gülü Enerji Santrali projemizi devreye sokarak ilçemizin temiz enerji ile aydınlanabileceğini gösterdik. Bu projemiz sonucu hem 5000 dekarlık alandaki ağaçlarımıza sahip çıktık, hem de temiz enerjiden elde ettiğimiz ücret ile belediyemizin kasasına ek bir gelir sağladık.’’ ifadelerini  kullandı.

Pazartesi, 03 Aralık 2018 11:09

MURATPAŞA’DA HEDEF ‘SIFIR’ ENGEL

Yazan

 

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikte, Muratpaşa’da hayata geçirdikleri belediyeciliğin iki direğinden birinin engelsiz yaşam çalışmaları olduğunu belirterek “Yaptığımız bütün yol ve kaldırımları engelli yurttaşlarımızı düşünerek yapıyoruz. Turunç Masamızı arayan bütün engellilerimize maksimum olanaklar çerçevesinde hizmet veriyoruz. Hedefimiz sıfır engel” diye konuştu.


Başkan Uysal, Muratpaşa Belediyesi ve Adalya Vakfı, 3 Aralık Dünya Engelliler günün dolayısıyla engelli dernekleri, spor kulüpleri ve Engelsiz Kafe’nin özel aileleriyle kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltıya, Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şubesi, Türkiye Özel Sporcular Derneği Antalya Şubesi, Zihinsel Engelli Çocukları Koruma Vakfı, Hasta Yaşlı Engelliler İle Yakınları Derneği, Beyaz Baston Görme Engelliler Derneği, Engelli Vakfı-Down Sendromlular Derneği, Altı Nokta Körler Derneği , Otistik Bireyler Derneği, Batı Akdeniz Çölyak Derneği, Engelliler Sanat Evi, Engel Tanımayanlar Spor Kulübü Derneği, Akdeniz Otizm Spor Kulübü Derneği, Bedensel Engelliler Dayanışma Derneği, Aktif Engelliler Spor Kulübü Derneği, Melekler Engelsiz Yaşam Ve Spor Kulübü Derneği, Antalya Görme Engelliler Spor Kulübü başkan ve yöneticileriyle birlikte Ramazan - Hatice Savaş Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi, Kepez Özel Eğitim ve İş Uygulama Merkezi’nden yetkililer katıldı.

 

DOĞRU BİR İŞLETME ÖRNEĞİ


Program, Adalya Vakfı Müdürü Cem Kotan’ın Engelsiz Kafe ve vakıf çalışmaları hakkında yaptığı sunumla başladı. Kahvaltıya katılan sivil toplum kuruluşlarının konuşmalarıyla devam eden buluşmada Türkiye Sakatlar Derneği Antalya Şube Başkanı Mustafa Karavural, Muratpaşa Belediyesi’nin Adalya Vakfı’yla hizmete açtığı Engelsiz Kafe’nin ‘doğru bir işletme örneği’ olduğunu söyledi. Karavural, “Sosyal çalışmaların yanında şehrin tamamında ulaşılması gereken alanlar böyle olmalı. Hep birlikte oturabildiğimiz, çocuklarımızla zaman geçirebildiğimiz, farklı engel gruplarının ötekileştirilmeden yaşayabildiği bir şehir. Sanırım bütün herkesin istediği bu. Burada oluşturulmuş gözüküyor” diye konuştu. Karavural ve diğer sivil toplum kurulmuşları başkanları bu alandaki çalışmaları dolayısıyla Başkan Uysal’a teşekkür etti.

 

YAŞAMIN HER ALANI NORMALLEŞMELİ


Başkan Uysal, konuşmasına “Engelli ve engelsiz bütün insanların aynı koşulları paylaşabilmesi” dileğiyle başladı. Kamu yönetiminin, engelli vatandaşların normal, toplumsal hayata entegre olmuş, engellerini engel olmaktan çıkarmış bir şekilde yaşamasını sağlamanın temel görevi olduğunu belirten Başkan Uysal, “Bu temel görev, bir şey vermek şeklinde değildir. Kamu yönetiminin görevi yaşamın her alanını normalleştirmeye çalışmaktır. Yaşamın her alanını engelsiz kılmaya çalışmaktır” dedi. Kamu yönetiminin bu görevden kurtulmak için ‘jest yapmasının’ sorunu çözmeyeceğini belirten Başkan Uysal, şunları söyledi:


Bu vecibelerden kurtulmak için ufak teşekkürlerle bir ağ organize edip, siyasi çıkar sağlamak sorunu çözmez. Bir felsefe olarak hayatın her aşamasında böyle davranmak, hedef olarak sıfır engeli koymak genel ve yerel kamu yönetiminin görevidir. Ama gerek kurumlarımızda, gerek şehirlerimizde, ülke genelinde bundan çok uzaktayız. Kat etmemiz gereken çok yol var. Bize düşen çok görevler var. Hep beraber bu görevi sürdürmekle mükellefiz. Her günün biraz daha iyi olması için mücadele etmek ile yükümlüyüz. Bu başlığı hiç kaybetmemekle yükümlüyüz. Bu başlığı kamu yönetiminin en önemli başlığı olarak görmekle yükümlüyüz.

 

OY BEKLENTİSİ İÇİNDE DEĞİLİZ


Muratpaşa’da hayata geçirdikleri belediyeciliğin iki direğinden birinin engelsiz yaşam çalışmaları olduğunu belirten Başkan Uysal, “Yaptığımız bütün yol ve kaldırımları engelli yurttaşlarımızı düşünerek yapıyoruz. Turunç Masamızı arayan bütün engellilerimize maksimum olanaklar çerçevesinde hizmet veriyoruz” diye konuştu. Muratpaşa Belediyesi’nin bu alandaki çalışmalarının, diğer kamu yönetimlerini ‘Hayatın her alanında daha fazla engeli nasıl kaldırabiliriz’ diye düşünmeye zorladığını belirten Başkan Uysal, “Bunu yaparken oy beklentisi ile yapmıyoruz. Hiç biriniz oy vermese de, bizim bu yaklaşımımız yine de değişmez” dedi.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’: ’Ayvalık Doğal Yaşam Yeri, Kesinlikle Korumalıyız’’

Ayvalık’ın Çakmak ve Kırcalar Köyleri arasında yapılmak istenen Rüzgâr Enerji Santrali (RES), Belediye Meclisi’nin Nisan Ayı Olağan Toplantısında görüşüldü. Meclis, İmar Komisyonunun ‘RES’ e izin vermeyen raporunu oy birliği ile kabul etti.

Belediye Başkanı Rahmi Gençer yönetiminde, 4 ve 6 Nisan tarihlerinde iki oturum halinde yapılan Belediye Meclis toplantısının ikinci oturumunda, Meclis İmar Komisyonundan gelen konular görüşüldü. Konular arasında Çakmak, Kırcalar ve Odaburnu köyleri arasında, 4 ayrı noktada yapılmak istenen Rüzgâr Enerji Santrali (RES) ile ilgili İmar Komisyonunun verdiği rapor açıklandı.

“YERLEŞİM YERLERİNE 450 METRE MESAFEDE”

İmar Komisyonu Başkanı Yalçın Taş tarafından okunan raporda, ‘Yapılan incelemede talep edilen alanın çevresinde yer alan kırsal yerleşimlere yer yer 450 metre kadar yaklaştığı görülmüş olup, yerleşim alanlarına yakın olması nedeniyle uygun olmadığı anlaşılmıştır’ denildi. Meclis üyesi Oğuz Başkurt, kararından dolayı İmar Komisyonuna teşekkür ederken, komisyon kararı oy birliği ile kabul edildi.

GENÇER “AYVALIK BUGÜNLERE KORUNARAK GELDİ, BUNDAN SONRA DA BÖYLE OLACAK”

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Oranın halkı da, muhtarlar da RES’i istemiyor. Her şeyi Ayvalık’ta istiyorlar. Ayvalık’tan başka bir yer yok mu? Tabii yatırımcılık güzel bir şey ama bunların yerlerini ayırmak lazım. Burası doğal yaşam yeri. Dokumuzun bozulmaması gerekiyor. Altınova’da madencilik işinden kurtulduk. Cunda Adamız, Köylerimiz, Küçüköy’ümüz için de bunlar geçerli. Hep bir zorlama bu bölgeye. Ayvalık bugünlere korunarak geldi. Bundan sonra da böyle olacak.” dedi.

Perşembe, 12 Nisan 2018 16:06

BAHÇE-DAL ATIKLARI GÜBREYE DÖNÜŞÜYOR

Yazan

3 yılda 110 ton doğal gübre

Muratpaşa Belediyesi, parklardan, site ve apartmanların bahçelerinden çıkan bahçe-dal atıkları ve biçilen çimler kompost gübreye dönüştürüyor. 3 yıldır devam eden çalışma kapsamında 60 ton kompost gübre bitki üretiminde yeniden değerlendirildi. 50 tonun da olmuşum süreci devam ediyor.

Çevreci Komşu Kart başta olmak üzere farklı projelerle yerel yönetimlerde atıkların geri dönüşümünde Türkiye’nin öncü belediyeleri içinde üst sıraya yerleşen Muratpaşa Belediyesi, kentsel çöpün önemli bir bölümünü oluşturan park ve bahçe atıklarını kompost gübre olarak değerlendiriyor. Böylece organik atıklar doğal süreçler sayesinde faydalı ve değerli bir kaynağa dönüştürüyor.

Muratpaşa Belediyesi’nin park ve bahçelerinden park ve bahçelerimizden yılda 3000-4000 ton budama ve ortalama 1500 ton çim atığı çıkıyor. Çıkan bu atıklara site ve apartmanların bahçelerinden çıkan atıklar da eklenince günde yaklaşık 4 kamyon atık Belediyenin Ermenek Mahallesi’nde bulunan tesisinde kompost gübreye dönüşüm sericine ekleniyor.

Parçalanan ve öğütülen atıklar burada katkı maddesi ve hayvan gübresiyle karıştırılarak sulanıyor ve büyük yığınlar haline getiriliyor. Atıkların komposta dönüşümü yaklaşık 8 – 12 ay devam ederken süreçte oluşturulan yığının sıcaklık ve nem takibi yapılarak fermantasyonu ve olgunlaşması sağlanıyor.

Muratpaşa Belediyesi’nin 3 yıldır devam eden çalışması kapsamında 60 ton kompost gübre, belediyenin bitki üretim tesisleri ile yeşil alan ve parklarında kullanıldı. 50 tonun olmuşum süreci devam ediyor.

Odunpazarı Belediyesi, Odunpazarı Kent Konseyi ile birlikte “10 bin Meşe Palamudu” adlı projesi kapsamında doğa ile buluşma etkinliği gerçekleştirdi.

Odunpazarı Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu, 75.Yıl Mahalle Meclisi, Selami Vardar Halk Merkezi ve Odunpazarı Belediyesi Park Bahçeler Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen “10 Bin Meşe Palamudu” etkinliğine; Gelişim Koleji, Doğa Koleji, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Neşe Erberk Anaokulu, Es Çocuk Evi, Odunpazarı Kent Konseyi Gençlik Meclisi ve Dorlion Arama Kurtarma destek verdi.

“10 Bin Meşe Palamudu” etkinliğine Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt’un yanı sıra 75. Yıl Mahalle Muhtarı M. Kuddüsü Çetinkuş, Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru ile çok sayıda çocuk katıldı. Çocuklar tarafından daha önce gerçekleştirilen çalışmalar sonrasında filizlenen meşe palamutlarının dikildiği etkinlik sayesinde çocuklar; toprakla buluşarak ağaç dikmenin anlam ve önemini anlayarak, doğaya ve çevreye olan farkındalıklarını arttırdı.

600 adet meşe palamudu fidanı ile tohumunun ekim ve dikim işleminin yapıldığı etkinlikte konuşan Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, “Eskişehir’de yaşayan insanlara çevrenin özelliğini, güzelliğini anlatmaya gerek yok. Biz belirli bir bilinci yakalamış toplumuz. Bu toplum yeşili korumak zorundadır. Bu toplum buluştuğu çevre ile uyum sağlamak zorundadır. Kentlerin o betonlaşmış havasını değiştirmek zorundadır. Odunpazarı Belediyesi olarak biz bu konuda atılacak her adımı destekliyoruz. Odunpazarı Belediyesi bünyesinde şimdiye kadar 370 bin metre kareden daha fazla alanı ağaçlandırdık. Umarım daha da fazlasını yapacağız. Çocuklarımızın bu işlere katılması, şimdiden bu işlere alıştırılması Eskişehir’in ayrıcalığı, farkı. O nedenle bütün okul yöneticilerine ve velilere teşekkür ediyorum. Umarım 10 yıl sonra burayı yemyeşil görürüz. 75. Yıl Mahallesi’nin arkasındaki Kıravdan Ormanı aldık belediye olarak. Bundan sonra orada daha büyük yeşiller yaratacağız. 10 bin dönümlük bir alan, burayı çok farklı fonksiyonları da içeren bir alan haline dönüştürebiliriz. Bizden bu konularda iyi haberler bekleyin. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun” dedi.

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından bu yıl 5.si düzenlenen İstanbul Karbon Zirvesi kapsamında sera gazı salınımında cimri davranan ve iklim değişikliğiyle mücadeleye destek veren kuruluşlara Düşük Karbon Kahramanı ödülleri verildi. Kartal Belediyesi, ‘Atık Yağlar Sizden Bisiklet Bizden’ kampanyasıyla ödüle layık görüldü.

İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende ‘Düşük Karbon Kahramanı’ ödülü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı Adnan Tan tarafından Kartal Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars’a takdim edildi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, İstanbul Ticaret Odası, Elektrik Üretim A.Ş., Sermaye Piyasası Kurulu, Marmara Belediyeler Birliği, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Avustralya Hükümeti Ticari Ataşesi’nin destekleriyle düzenlenen ödül töreninde konuşan İTÜ Öğretim Üyesi ve SÜT-D Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, insanoğlunun iklimi değiştirdiğine dikkat çekti. Karaosmanoğlu, “İklim dostu yaşamı başarmamız mühim ve gerekli. Bu gidişe bir dur demek lazım. Sanayimiz, düşük karbon ekonomisiyle ilerleyerek büyümeli” dedi.

Atık Yağlar Sizden Bisiklet Bizden

Atık yağlar, yağmur suları ile yer altı sularına ve denizlere ulaşarak, temiz su kaynaklarını kirletiyor. Kullanılmış bitkisel ve hayvansal yağlar, evsel atık su kirliliğinin % 25’ini oluşturuyor. Tüm bu ve benzeri olumsuzluklar karşısında bitkisel atık yağların çevreye verdiği zararının önüne geçebilmek için Kartal Belediyesi’nin yıllardır başarıyla yürüttüğü ‘Atık Yağlar Sizden Bisiklet Bizden’ kampanyasına katılım her geçen gün büyüyor. Kartal Belediyesi; kampanya kapsamında, 250 litre atık yağ toplayan okullara 1 bisiklet hediye ediyor.

 

Çevre ve iklim değişikliğini konu alan 1. Uluslararası Kaplanlar Soğutma Karikatür Yarışması’nda, dereceye giren eserler Nilüfer Belediyesi Nazım Hikmet Kültürevi’nde sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Bursa’da Kaplanlar Soğutma, Nilüfer Belediyesi ve Anadolu Karikatürcüler Derneği işbirliği ile düzenlenen karikatür yarışmasında çevre sorunlarına dikkat çekildi. Uluslararası alanda düzenlenen 1. Uluslararası Kaplanlar Soğutma Karikatür Yarışması’na, 31 ülkeden toplamda bin 400 eser başvurdu. Anadolu Karikatürcüler Derneği Başkanı Ahmet Aykanat, Karikatür sanatçıları Halit Kurtulmuş, Kürşat Zaman, Mehmet Kahraman ile Kaplanlar Soğutma Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Kaplan, İcra Kurulu Üyesi ve Üretim Müdürü Nazlı Kaplan ile Arge ve Mühendislik Müdürü Mesut Aksoy’dan oluşan jüri başvuruları titizlikle değerlendirdi.
Yarışmaya Çin’den katılan Ba Biling’in eseri birincilikle ödüllendirilirken, ikinci Murat Sarı, üçüncü ise Musa Gümüş oldu. Yarışmada, Bulgaristan’dan Jovco Savov, İran’dan Ali Reza Moghaddam ve Almanya’dan Tomasz Wolosyzynise da mansiyon almaya hak kazanan sanatçılar oldu. Ayrıca yarışma ödülleri arasında yer alan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Özel Ödülü İran’dan Darusi Mehrdelan’ın olurken, AKAD Özel Ödülü de Muammer Kotbaş’a verildi.
Yarışma kapsamında Nilüfer Belediyesi Nazım Hikmet Kültürevi Yeraltı Galerisi’nde sergi açıldı. Serginin açılışına Nilüfer Belediyesi Meclis Üyesi Zekeriya Işık, Kaplanlar Soğutma Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Kaplan, Anadolu Karikatürcüler Derneği Başkanı Ahmet Aykanat, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Süheyla Kaplan ve çok sayıda davetli katıldı.
Nilüfer Belediye Meclis Üyesi Zekeriya Işık, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey adına yarışmaya dünyanın dört bir yanından katılan tüm karikatüristlere teşekkür etti. Kaplanlar Soğutma Yönetim Kurulu Başkanı Ertuğrul Kaplan da yarışmayla birlikte çevre sorunlarına dikkat çekmek istediklerini belirtti.
Nazım Hikmet Kültürevi’ndeki sergi 15 Mayıs – 15 Haziran tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

Efeler Belediyesi mezbele haldeki İmamköy Mesire Alanı’nı yenileyerek, düzenlenen törenle kapılarını vatandaşın hizmetine açtı. 6 dönüm araziyi kapsayan İmamköy Mesire Alanı, doğal güzelliğiyle görenleri kendine hayran bıraktı. 
Renklerin dilini, doğanın güzel sesini ve akan kaynak suyun harika tınısının işitebileceği, doğa harikası İmamköy Mesire Alanı’nın açılış törenine Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan ve eşi Gülay Özakcan,  CHP Aydın eski İl Başkanı Bayram İnci, belediye başkan yardımcıları, meclis üyeleri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
 
Yeşili bol olan mesire alanı, mevsimin değiştirdiği bitki örtüsüyle doğaseverler için görsel bir şölen sergilerken ortasından akan su ile seyrine doyumsuz bir doğa harikası oluşturarak, güzelliğiyle de dikkatleri üstüne çekiyor. Seyrine doyumsuz bir manzara keyfi de yaşatan İmamköy Mesire Alanı açılışında konuşan İmamköy Mahalle Muhtarı Ahmet Direk sözlerine Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan’a ve tüm belediye personeline teşekkür ederek başladı. Muhtar Direk, “ Köhne halde olan İmamköy Mesire Alanı’nı Efeler Belediyesi yeniden düzenleyerek hizmete açtı. İmamköy ve Gölcük mahalleleri olarak, her zaman her yerde Sayın Başkanımızın yanındayız. Başkanımız, az zamanda mahallelerimize çok hizmetler vermiştir ve vermeye de devam etmektedir. Kendisi, hep halkımızla, muhtarlarımızla iç içe çalışmıştır ve onlardan hiçbir zaman kopmamıştır. Tüm bu hizmetlerinden dolayı Başkan Mesut Özakcan ve personeline İmamköy Mahallesi halkı adına teşekkür ediyorum. Burada herkesin huzurundan acil olarak Başkanımızdan bir isteğimizi daha dile getirmek istiyorum. Sayın Başkanım,  yapımı devam eden ve acil ihtiyaç haline gelen düğün salonunun da bir an önce tamamlanmasını talep ediyorum. İmamköy Mesire Alanı’mızın hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” dedi.
Ülkemizin her köşesinin ayrı güzelliklere sahip olduğunu vurgulayan ve mesire alanının doğal güzelliğinden bahseden Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan, “İçerisinde bulunduğumuz bu alanın yukarısında geçmişte Bizans ve Roma dönemlerinden çok önemli tarihi eserlerin var olduğu, yine bu alanın sağlık termal anlamında ılıca olarak kullanılan bir merkez olduğu biliniyor. Geçmişte ılıca oluşu dolayısıyla var olan sıcak su kaynakları halen daha akmaya ve kullanılmaya devam ediyor. Biz bu termal kaynakların da araştırmasını yaptık. İzmir Valiliği Sağlık Müdürlüğü laboratuvarlarında gerekli tahlilleri de yaptırdık. Sıcak su kaynağı içinde yararlı mineraller var. Sağlık açısından da buradan yararlanabiliriz. Uzun yıllardan bu yana terk edilmiş, mezbelelik halde hatta çöplük halde diyebileceğimiz bir konumda olan bu güzel doğa harikasını halkımızın, hizmetine açmak üzere gerekli restorasyon çalışmalarını gerçekleştirdik. Aydın'da insanların gidip nefes alacağı, serinleyeceği ve huzur bulacağı çok fazla mekan ve alan maalesef yok. Aydın halkını tüm bunları yaşamak için İmamköy Mesire Alanı’na davet ediyorum.Mesire alanımızın İmamköy mahallemize, Aydın halkımıza hayırlı olmasını diliyor, herkese sağlık, esenlik, yürekten saygı ve sevgilerini sunuyorum“ ifadelerini kullandı.
Başkan Özakcan konuşmasını Nazım Hikmet’in ‘Bu Memleket Bizim’ şiirini okuyarak tamamlarken ardından sergilenen halk oyunları ve dans gösterileri coşkulu anlar yaşattı.
Efeler Belediye Başkanı M. Mesut Özakcan ile protokol üyeleri birlikte mesire alanının açılış kurdelesini keserken, açılışa katılanlara belediye tarafından etli pilav ile keşkek ikram edildi.

TAP Derneği’nin her yıl düzenlediği okullar arası atık pil toplama yarışmasında sona gelinirken Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ilçe sınırlarından tüm okullardan toplanan pilleri teslim aldı.
2017-2018 eğitim öğretim yılı içerisinde tüm okulları ziyaret eden Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri atık pillerin toplanmasına yönelik bilgilendirmelerle işe koyulurken atık pillerin biriktirileceği ekipmanları da okullara teslim etti.
SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ EKİPLERİ ATIK PİLLERİ TESLİM ALDI
Mayıs ayı itibari ile sona eren yarışmada Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri ilçe sınırlarındaki tüm okulları gezerek toplanan pilleri teslim aldı.
SÜLEYMANPAŞA BİRİNCİSİ TEKİRDAĞ FATİH ANADOLU LİSESİ OLDU
Yapılan incelemede Süleymanpaşa ilçe genelinde toplam 1796 kilogram atık pil toplandığı tespit edilirken en çok atık pil toplayan okul ise Tekirdağ Fatih Anadolu Lisesi oldu.
DERECEYE GİREN OKULLAR ÖDÜLLERİNİ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNDE ALACAK
İl kapsamında yapılan yarışmada diğer ilçelerin birincileri ve il şampiyonluğu ile ilgili kesin sonuçların önümüzdeki günlerde açıklanacağı, dereceye giren okulların 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde düzenlenecek törenle ödüllerini alacağı ifade edildi

Page 1 of 4