Kentsel politikalar

Kentsel politikalar (29)

Pazartesi, 10 Aralık 2018 13:48

BAŞKAN SOYER'E ŞEFFAF BELEDİYECİLİK ÖDÜLÜ...

Yazan

Uluslararası Şeffaflık Derneği, 2018 yılı Şeffaflık Ödülleri’nin sahiplerini 9 Aralık Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü’ne atfederek açıkladı. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Hesap Verilebilirlik ve Katlımcılık Anlayışı” nedeniyle “Şeffaf Belediyecilik” konusunda ödüle layık görüldü. Ödüller, 11 Aralık Salı günü İstanbul’da dağıtılacak.


 

 

Seferihisar’ın Sürdürülebilir Modeli Türkiye’ye Örnek Gösterilmeli

Uluslararası Şeffaflık Derneği, yolsuzluğa karşı mücadeleye dair çalışmaların desteklenmesi, şeffaflık, dürüstlük ve hesap verebilirlik gibi iyi yönetişim ilkelerinin yaygınlaştırılması için 4’üncü kez düzenlediği “Şeffaflık Ödülleri”ni dağıtmaya hazırlanıyor. Dernek, tören öncesinde 2018 yılı ödüllerinin sahiplerini açıkladı. Seferihisar Belediyesi’ni Şeffaf Belediyecilik ödülüne layık gören Uluslararası Şeffaflık Derneği,  Seferihisar Belediyesi’nin şeffaflık, hesap verilebilirlik ve katılımcılık ilkelerine yönelik çalışmaları ayrıntılı şekilde inceleyerek kapsamlı bir rapor hazırlandı.

Raporda; Belediyenin sürdürülebilir modelinin, Türkiye’deki diğer yerel yönetimlere örnek oluşturabileceğine dikkat çekildi. “Bulgular ışığında oluşturduğumuz reform önerileri ve eylem planları doğrultusunda Seferihisar Belediyesi çok değerli bir siyasal irade göstererek birçok sürdürülebilir mekanizma ve uygulama geliştirmiş, metodoloji kriterlerinin çok büyük bir bölümünde oldukça başarılı bir sonuç elde etmiştir. Türkiye’nin farklı bölgelerinde birçok yerel yönetim ile yürüterek sürdüreceğimiz bu çalışma ilk kez Seferihisar Belediyesi’nde uygulanmıştır ve plaket ilk kez Seferihisar Belediyesi’ne sunulacaktır” denildi.

uluslararasi seffaflik logo

Başkan Soyer; Mesele Kamu Kaynaklarının Nasıl Kullanıldığını Ortaya Koymak

Ödül haberini büyük bir mutlulukla karşıladıklarını belirten Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Bütün mesele kamu kaynaklarının nasıl kullanıldığının, şeffaf bir biçimde ortaya konması. Vatandaşın, içinde yaşadığı kentte, memlekette şeffaf, hesap verilebilir ve katılımcılık ilkelerine uygun olarak hayatını sürdürmesini, bu anlamda da memnuniyetini artırmayı hedefliyoruz. Biz meclis gündeminin önceden halka duyurulması, belediye bütçesinden mal varlıklarına dek bir çok konunun halkla paylaşılması gibi uygulamalar yapıyoruz. Bunu uzun zamandır Seferihisar Belediyesi’nin en üstten alta kadar tüm kademelerinde başarıyla uyguluyoruz. Umarım bu anlayış tüm yerel yönetimlere yayılır” dedi.

 

2018 Şeffaflık Ödülleri şu isimlere verilecek:

Medya Dalında: Aykut Küçükkaya, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

Yurttaş Kategorisinde: Fazıl Uğur Soylu, Fatih Belediyesi Meclis Üyesi

Kurumsal Şeffaflık Kategorisinde: Pfizer Türkiye

Gençlik Dalında: Ertuğrul Çavuşoğlu, Altınbaş Üniversitesi Uluslararası İlişkiler 4.sınıf öğrencisi

Şeffaf Belediyecilik: Tunç Soyer, Seferihisar Belediye Başkanı

Nilüfer Belediyesi’nin Dağyenice Mahallesi’ne kazandırdığı Mahalle İletişim Merkezi törenle açıldı. Binasını yenilenen Mahalle İletişim Merkezi sayısının 12’ye yükseldiğini söyleyen Başkan Bozbey, “Vatandaşlarımız, Nilüfer’in anlayışına uygun hizmeti, bu merkezlerde almaya devam edecek” dedi.


 

Nilüfer Belediyesi, vatandaşlara daha kaliteli hizmet verebilmek amacıyla mahallelerdeki Mahalle İletişim Merkezleri’ni yenilemeye devam ediyor. Dağyenice Mahallesi’ne kazandırılan yeni Mahalle İletişim Merkezi de düzenlenen törenle hizmete açıldı. Mimarisiyle dikkat çeken merkezin açılışına Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, CHP Nilüfer İlçe Başkanı Mehmet Turan Tansal, Nilüfer Belediye Başkan Yardımcıları ile Nilüfer Belediye Meclisi Üyeleri, Dağyenice Mahalle Muhtarı Rıdvan Burhan ve Nilüfer’in çeşitli mahallelerinden muhtarlar ile Dağyenice sakinleri katıldı.

Bulunduğu konum itibariyle eşsiz bir manzaraya sahip olan Mahalle İletişim Merkezi, Dağyenice sakinlerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte yapıldı. Merkezde, muhtarlık ve afet deposunun yanı sıra, çok amaçlı salon, servis mutfağı, çağ ocağı, kahvehane ve bebek bakım odası da buluyor.

Dağyenice Mahalle İletişim Merkezi’nin açılışında konuşan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, muhtarlık, Nilüfer Kent Konseyi ve diğer birimlerin ortak çalışmalarıyla Dağyenice sakinlerinin, Nilüfer’in anlayışına uygun hizmeti, Mahalle İletişim Merkezi’nden almaya devam edeceğini ifade etti. Dağyenice Mahallesi’nin tarihi, doğası, manzarası ve kente yakınlığıyla Nilüfer’in en güzel mahallelerinden biri olduğunu belirten Başkan Mustafa Bozbey, bölgenin, turizm potansiyelinin yüksek olduğunu söyledi. Gerek Bursa’dan gerek çevre illerden gelen insanlara da hitap edecek bir yapıyı Dağyenice’ye kazandırdıklarını vurgulayan Başkan Bozbey, “Burada önceden eski bir kahvehane vardı. Buraya yakışmıyordu. Gelen insanlarımızın oturacakları, onlara hitap edebilecek bir alan yoktu. Gerçekleştirdiğimiz projeyle Dağyenice, güzel bir alana kavuşmuş oldu” dedi.

“DAĞYENİCE KADINLARI ÖNEMLİ ÇALIŞMALARA İMZA ATACAK”

Dağyenice kadınlarının, bundan böyle birçok etkinliğini Mahalle İletişim Merkezi’nde bulunan çok amaçlı salonda yaparak, önemli çalışmalara imza atacaklarını belirten Başkan Bozbey, bu tür merkezleri her mahalleye kazandırmayı arzuladıklarını dile getirdi. Başkan Bozbey, Dağyenice Mahallesi’yle birlikte Nilüfer’de binası yenilenen Mahalle İletişim Merkezi sayısının 12’ye yükseldiğinin altını çizdi.

Merkezin cephesini, kent manzarasına karşı yaptıklarını ifade eden Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, “Burada çalışma yapan insanlar, dışarı baktığında en azından kenti izlesinler istedik.  Kırsal alanda yaptığımız projelerimizde, ahşabı ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Dağyenice Mahalle İletişim Merkezi’nin çatısında da ahşap görünüm dikkat çekiyor. Böylece eskiden var olan ahşap kültürümüzü de yansıtma arzusundayız” şeklinde konuştu.

Memnuniyetini dile getiren Dağyenice Mahalle Muhtarı Rıdvan Burhan da, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, törene katılanlarla birlikte Dağyenice Mahalle İletişim Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Açılışın ardından Başkan Mustafa Bozbey, Mahalle İletişim Merkezi bünyesinde bulunan kahvehanede ocak başına geçerek çay ikramında bulundu.

Pazartesi, 10 Aralık 2018 12:59

YENİMAHALLE'DE İSKANSIZ EV KALMAYACAK...

Yazan
 
Başkan Yaşar, “İşimiz düğüm atmak değil çözmek”...
 
Planlı şehirleşme ve yapılaşma konusunda önemli adımlar atan Yenimahalle Belediyesi, 2981 sayılı İmar Affı Yasası ile tapu almak isteyen vatandaşlar ve yıllardır çözüm bekleyen iskânsız binalar için çalışmalarına devam ediyor.  Bu kapsamda 2981 sayılı İmar Affı Yasası ile bugüne kadar bin 121 adet yapıya iskân verilerek, 25 bin 196 konut ve 6 bin 645 işyeri olmak üzere toplamda 38 bin 486 hane imar affından faydalandı.
 
İskân belgelerini törenle kutladılar
 
Yapı ruhsatı olup iskânı olmayan yapılar için de elini taşın altına koyan Yenimahalle Belediyesi, 2018 Aralık ayı itibariyle 5 bin 646 yapıya iskân vererek, 101 bin 726 konut ve 9 bin 635 işyeri olmak üzere toplamda 111 bin 361 hanenin kat mülkiyetine geçişini sağladı.
 
İskân alan yapılardan biri de Batıkent’te bulunan Öz Florya Sitesi oldu. 15 yıldır iskân sorunu yaşayan site sakinleri, iskân belgelerini düzenledikleri tören ile kutladı. Vatandaşları mutlu gününde Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar da yalnız bırakmadı. Site sakinleri belgelerini Yaşar’ın elinden aldı.
 
“İşimiz düğüm atmak değil, düğümü çözmektir”
 
Yaşar, “Bizim işimiz düğüme yeni bir düğüm atmak değil, düğümü çözmektir. Eviniz bugün itibariyle sizin oldu. Hayırlı uğurlu olsun. Çalışmalarımız devam edecek. Yenimahalle’de iskânsız, tapusuz ev kalmayacak. Sizler için çalışıyoruz. Tek hayalimiz herkesin yaşamaktan mutlu olduğu bir Yenimahalle” dedi.
 
Konuşmasının ardından sitede bir nişan gerçekleşeceğini duyan Başkan Yaşar, evliliğe giden yolda ilk adımlarını atan Aybala ve Serkan çiftinin nişan yüzüklerini de taktı.

Giresun Belediye Başkanlığı görevinde 9 yılı geride bırakan Başkan Kerim Aksu, kendisine bu yetkiyi veren, bu kentte yaşayan herkese teşekkür edip; “Giresun 9 yılda büyük değişimi yaşadı. Özenen değil özenilen, örnek alınan bir kent oldu” dedi.

Başkan Aksu, 9 yıllık görev süresiyle ilgili yaptığı değerlendirmede Giresun’un yaşam kalitesi yüksek, özgür bir kent haline geldiğini hatırlatarak şu görüşlerini paylaştı; “Göreve geldiğimiz 2009 yılından itibaren öncelikleri sıralayıp, ekibimizle çalışmaya başladık. Her zaman ifade ettiğim gibi bir üyesi olmaktan iftihar ettiğim parti rozetimi çıkarıp, Giresun rozetimizi takarak hizmet anlayışımızı ortaya koyduk. Bu şehirde yaşayan herkesin başkanı olmayı, hizmetlerimizi halkımızın görüşlerini alarak yapmayı birinci öncelik kabul ettik. Çocuklarımızdan başlayıp, gençlerimize, öğrencilerimize, çalışanlarımıza, işsizlerimize, emeklilerimize, büyüklerimize, kadınlarımıza, engellilerimize kısacası her kesime elimizi uzattık. Sivil toplum örgütlerimizle, muhtarlarımızla, kurumlarımızla işbirliği ve iletişim içinde olmayı demokrasi anlayışımız kabul ettik. Sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlere önem verdik. Büyük Cumhuriyet yürüyüşlerinde on binlerin katılımıyla Cumhuriyet’e ve Atatürk’e bağlılığımızı yüksek sesle haykırdık. Aksu Festivalini tanıtım ve kültür köprüsü yaptık. Bu güzel coğrafyadan ayrılıp geleceğini gurbette arayan hemşerilerimizle bir sevgi bağı oluşturup, dertlerine, sevinçlerine ortak olmaya çalıştık. Amatör spor kulüplerimiz, Giresunsporumuz, Yeşilgiresun Belediyesporumuz her zaman gururumuz oldu. Biz nefes aldığımız sürece Giresun Sevdamız hiç bitmeyecektir.”

Belediye Başkanı Kerim Aksu 9 yıllık görev süresinde yapılan hizmetleri kısaca şöyle hatırlattı; “2009 yılında altyapısı tamamlanmış olarak sunulan Giresun’da, bir sel afeti yaşadık. Baktık ki altyapı tamam değil. Tüm projeleri hazırlarken, öncelikle altyapı ihtiyaçlarını tamamlayıp sonra üst yapıya başlama prensibini getirdik. Çünkü kullandığımız kaynak sizlerin Giresun halkının parasıydı. Proje ofisini kurduk. Bu birimimiz birçok başarılı projeye imza atmıştır. Kadınlar Pazarı olarak bilinen Şeyh Keramettin Mahallemize yeni bina yaptırıp, ek hizmet binası ve modern pazar alanı sağladık. Yeni itfaiye binası yapıp ve yeni itfaiye araçları aldık. Sayıları 40 dolayında olan belediye araç ve iş makinelerini 130’a çıkardık. Kumyalı Cumhuriyet Parkını tamamladık. Gemiler Çekeği Mahallemize hazırladığımız projeyi yapamadık. Türkiye’de ilk defa mücavir alanda bulunan hazine arazileri Giresun Belediyesi kullanımından çıkarıldı. Bunun takdirini halkımıza bırakıyoruz. Giresun Belediyesi tarihinde en fazla asfalt yolu, en fazla altyapıyı, en fazla kamulaştırmayı, beton yol ve duvar çalışmasını yaptık. Şehrimizdeki mevcut merdivenleri yenileyip, ihtiyaç duyulan bölgelere yeni merdivenler yaptık. Bizim dönemimizden önce yapılan park, çocuk parkı ve otoparkların iki katını yaptık. Gazi Caddesini, Alpaslan Caddesini ve Atatürk Meydanı’nı yenileyip araç trafiğine kapatıp bir ilki gerçekleştirdik. Keşap Durağı olarak bilinen alana Cumhuriyet Meydanı yaptık. Köy dolmuşlarını ve ilçe dolmuşlarını kapalı durağa kavuşturduk. Kazancılar yokuşunu alternatif ulaşım hattı yaptık. 50 yıllık denize çöp dökme utancını bitirdik, tıbbi atık bertaraf tesisi yaptık, temizlik işleri modern araçlarla donatıldı, çöp konteynerlerini yeraltına aldık, hizmet çadırı ve taziye çadırı yaptırdık. Cenaze hizmetlerini ücretsiz hale getirdik, Belediye Camiini hizmete açtık, mezarlıklarımız örnek alınacak çalışmalar yaptı. Kitap ve Oyuncak Kumbarası, Durak Kütüphanesi, Sokak Kütüphanesi bizim projelerimiz olarak diğer belediyeler tarafından örnek alındı. Kentimizin farklı bölgelerine engelli araçları şarj istasyonu, engelli taşıma aracı, Gazi Caddesi için özel engelli, yaşlı ve hamile taşıma aracı hizmeti getirdik, öğrenci çamaşırhanesi, turizm danışma ofisi, modern lostra salonu, sanat sokağı, kıyafet dolabı, Atatürk Meydanı’na ücretsiz WİFİ ve canlı yayın kamera sistemi kurduk. Japonya’dan hibe ile gezici sağlık otobüsü kazandırdık. Demokrasinin en önemli kurumu olarak gördüğümüz muhtarlarımıza Muhtar evleri yaptırdık. Giresun’un 50 yıllık sorununu çözümleyecek 101 Milyon EURO bedelli AB atık su arıtma projesini kazandık. Bu yıl 30 Milyon EURO’luk bölümü ihalesi aşamasına gelmiştir. Yaşlı yaşam evi, kadın danışma merkezini kurduk. Evcil hayvan parkı kurduk, sahipsiz hayvan barınağını yeniledik. Belediye Konservatuarı ve Şehir Tiyatromuzu daha aktif hale getirip, kadrolarını genişlettik. Bu gün konservatuarda 1500 dolayında kursiyerimiz çeşitli sanat dallarında eğitim almaktadır. Halen devam eden Gedikkaya projemiz var. Sokakbaşı Kültür Merkezimizin temelini bu yıl atmayı planlıyoruz. Belediye birimlerinin tamamını yenileyerek, çalışanlarımızın daha verimli olmalarını sağladık. Burada yaptığımız bazı hizmetlerimizi kamuoyu ile paylaşmak ve hatırlatmak istedik.”

Belediye Başkanı Kerim Aksu, en büyük sorunun işsizlik olduğunu ve bu konunun kendisi üzdüğünü belirterek ; “Giresun Belediyesi en büyük işveren konumuna gelmiştir. Genç insanlar, üniversite mezunlarımız maalesef iş bulamıyor. Bu durum benim en üzüldüğüm, çaresiz kaldığım bir konu. İstihdam sağlayacak her türlü yatırıma destek veriyoruz. Hükümetlerin işsizliği çözümleyecek yatırımlar, kabul görecek projeler üretmesi gerekir. Son olarak şunu ifade etmek isterim. Giresunlular son 10 yılı gözlerinin önüne getirdiğinde değişimi, gelişimi yakalayacaklardır. İyi ki Giresun’da doğmuşum, iyi ki sizlerleyim. 9. Yılımız hepimize kutlu olsun” şeklinde sözlerini tamamladı.

Konyaaltı Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Antalya Konyaaltı Mutlu Çocuk Fuarı, 20-23 Nisan günleri arasında Konyaaltı Belediyesi Nazım Hikmet Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Antalya Konyaaltı Mutlu Çocuk Fuarı’yla Türkiye’de bir ilke daha imza atan Konyaaltı Belediyesi, bu fuarın üçüncüsü için tüm hazırlıklarını tamamladı. 20-23 Nisan günleri arasında Konyaaltı Belediyesi Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan Antalya Konyaaltı Mutlu Çocuk Fuarına bu yıl 55 firma katılıyor. Fuarda decathlon spor oyunları, minyatür futbol, basketbol, masa tenisi, badminton, trambolin, paten eğitimi, scooter, okçuluk, dark, çadır açma-kapama, masallar ülkesi, ebru çalışması, çanak çömlek tasarımı, piyano, gitar, keman ve bateri müzik enstrümanları deneyimi gibi onlarca etkinlik yer alıyor.

Bunların yanı sıra Akademisyen Anne Doç. Dr. Saniye Bencik Kangal, Oyuncu Anne Şermin Yaşar ve Ceyda Düvenci gibi bir birinden ünlü isimlerde aileler için söyleşi düzenleyecek.

Konyaaltı Belediyesi Mutlu Çocuk Fuarı ile Türkiye’de bir ilke imza attıklarını dile getiren Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “ Bu fuar sadece çocuklar ve onların aileleri için. Dört gün sürecek fuarda her gün onlarca etkinlik yapılacak. Spordan sanata pek çok etkinlik çocukları çevreleyecek. Bu etkinliklerle çocuklar yeteneklerini ortaya çıkaracak. Çok değerli yazar ve oyuncularımız fuarda aileler için söyleşiler yapacak.Onları merak ettikleri konularda bilgilendirecekler. 20 Nisan Cuma günü Nazım Hikmet Fuar ve Kongre Merkezi’nde saat 14.00’te yapılacak açılışa tüm Antalyalılarımızı bekliyoruz” diye konuştu.

View the embedded image gallery online at:
https://sodem.org.tr/tr/kentselpolitikalar.html#sigProIddd5c404b22

Pazartesi, 09 Nisan 2018 10:16

Usta Sanatçılar “ADALET, SİZSİNİZ” Dedi

Yazan

7. Tiyatro Şenliği kapsamında Sarıyerlilerle buluşan usta tiyatrocular Rutkay Aziz ve Taner Barlas, “Adalet, Sizsiniz” oyunuyla yargının siyasallaştığı üç tarihi olayı Sokrates, Galileo, Sacco ve Vanzetti’nin yaşamları üzerinden sahneye taşıdı.

Sarıyerlilerin ayakta alkışladığı oyunda konuşan Rutkay Aziz, “Yılgınlığa, umutsuzluğa yer yok. Adalet, sizlersiniz” dedi.

Sarıyer Belediye Tiyatrosu‘nun 7.sini düzenlediği Sarıyer TiyatrOda Şenliği, birbirinden güzel oyunlara ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Şenlik kapsamında Sarıyerli tiyatro severlerle buluşan usta oyuncular Rutkay Aziz ve Taner Barlas, Ümit Denizer’in kaleme aldığı “Adalet Sizsiniz” oyununu sahneye taşıdı. Modern mimarisiyle dikkat çeken Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi’nde sahnelenen tek perdelik oyunda M.Ö. 5. yüzyılda Atina’da, Beş Yüzler Meclisi’nin ölüme mahkûm ettiği düşünür Sokrates, 1633 yılında Roma’da, Engizisyon’un müebbet hapse mahkûm ettiği bilim adamı Galileo ve 1927 yılında Boston’da, adaletin ölüme mahkûm ettiği iki İtalyan göçmen işçi Sacco ile Vanzetti’nin hikayeleri sahneye taşındı. Sarıyerlilerin büyük beğenisini alan oyunda konuşan usta oyuncu Rutkay Aziz; “Karanlıklar aydınlanacak. Umutsuzluğa yer çok. Adalet, sizlersiniz” dedi.
ERDEM, ADALETİ SAĞLAR
Tarihe geçmiş masumların itibarlarının, haksız mahkûmiyet kararlarının kaldırılmasıyla, yıllar sonra iade edildiği vurgulanan oyunda konuşan Rutkay Aziz, umutsuzluğa hiçbir zaman yer verilmemesi gerektiğini belirti. Oyuncular sahnede “Erdem adaleti sağlar. Adil olan erdemdir. Sizler adaleti temsil ediyorsunuz ama adaletsizsiniz” diyerek haksız mahkûmiyete sebep olanlara seslendi.
MERKEZİ TARIK AKAN’LA GEZDİK
7.Tiyatro Şenliği’ni son derece anlamlı bulduğunu söyleyen Rutkay Aziz, Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi’ni inşaat halindeyken Tarık Akan’la birlikte gezdiğini anlattı. Duygusal anlar yaşayan Aziz, salonun son derece modern ve İstanbul’a yakışan bir merkez olduğunu da sözlerine ekledi.
SANAT YOZLAŞTIRILIYOR
Tiyatro sanatının zor zamanlardan geçtiğini söyleyen oyuncu Taner Barlas ise şöyle konuştu:  “Sahnelerin kapatıldığı, kültürün ve sanatın bu kadar yozlaştırılıp, yok sayıldığı Türkiye’de böyle bir sahnenin açılması önemli. Dilerim nitelikli oyunlar, seyircisiyle burada buluşur.”

Cuma, 06 Nisan 2018 10:13

UNESCO yolunda bir önemli adım daha…

Yazan

AYVALIK ALAN YÖNETİM PLANINA İLİŞKİN PROTOKOL ANKARA’DA İMZALANDI

UNESCO sürecinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü ve Ayvalık Belediyesi arasında protokol imzalamak üzere, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt’la Ankara bir araya geldi.

Cunda’sı, Küçükköy’ü, Sarımsaklı’sı ve Altınova’sıyla görülesi güzellikler sunan  Ayvalık, özenle koruduğu kültürü, geçmişten süzülüp gelen benzersiz mimarisi, bambaşka özellikler sergileyen Tabiat Parkı, tertemiz havası, pırıltılı denizi, şiirsel 22 adası, su altı florası ve faunası, sanatçılara ilham veren atmosferi, özgün mutfağı ve aydın insanlarıyla bir yeryüzü cenneti…

UNESCO Dünya Mirası geçici listesine giren Ayvalık’ın kalıcı liste yolculuğu süreci, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü ve Ayvalık Belediyesi arasında imzalanan protokol gereği işbirliği şeklinde yürütülecek.

Ayvalık’ın tarihi, kültürel, arkeolojik ve doğal değerlerini korumak ve geliştirmek ulusal ve uluslararası tanıtımını yapmak, gelecek kuşaklara aktarımını sağlamak için UNESCO sürecinde Alan Yönetimi Planını Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü ile birlikte hazırlayacaklarını belirten Belediye Başkanı Rahmi Gençer, UNESCO yolunda emin adımlarla ilerlediklerini ifade etti. Başkan Gençer, bu süreçte kendileriyle olan Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt’a teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

T.C.

EFELER BELEDİYE BAŞKANLIĞI

Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

Sayı     : 2018-169      27/04/2018

Konu   : KENT BELLEĞİ VE ARAŞTIRMA MERKEZİ AÇILIŞ

Pazartesi, 26 Mart 2018 11:06

TİRİLYE HAMAMI MÜBADELE MÜZESİ OLUYOR

Yazan

Mudanya Belediyesi, Osmanlı dönemi yapılarından olan ve 1980 yılına kadar faaliyet gösteren Tirilye Hamamı’nı, müze olarak Mudanya’ya kazandırıyor. Mudanya’nın tarihine ışık tutacak bir müzeyi hayata geçireceklerini belirten Başkan Hayri Türkyılmaz, Mudanyalılara çağrıda bulundu: “Tirilye Mübadele Müzesi’nde sizin de imzanız olsun”

Tarih boyunca zeytini ile ünlü vadinin iki yamacında kurulmuş tarihi bir yerleşim olan Tirilye, kültür varlıklarıyla adını dünya sahnesine taşıyor. Mudanya’nın sahip olduğu doğal, kültürel ve tarihi değerlerini gün yüzüne çıkararak dünyaya tanıtma çalışmalarına başlayan Mudanya Belediyesi, Taş Mektep’ten Kemerli Kilise’ye, Dündar Evi’nden Aziz Vasil Kilisesi’ne pek çok tarihi yapıyı içinde barındıran Tirilye’de müze yapımı için kolları sıvadı. Mudanya Belediyesi, Osmanlı dönemi yapılarından olan ve 1980 yılına kadar faaliyet gösteren Tirilye Hamamı’nı, müze olarak Mudanya’ya kazandıracak. Yüz yıllık tarihi konaklar, Rumlardan kalan üç manastır, yedi kilise, üç ayazma ve Ortodoks Rum mezarlığı bulunan Tirilye’nin Mudanya’nın önemli bir turizm değeri olduğunu belirten Başkan Hayri Türkyılmaz, ilçenin tarihine ışık tutacak bir çalışmaya daha imza attıklarını söyledi.

TİRİLYE MÜBADELE MÜZESİ’NDE SİZİN DE İMZANIZ OLSUN

Hamamın her türlü kültür ve sanat faaliyetlerinin yapılacağı bir mekan haline getirileceğini kaydeden Başkan Hayri Türkyılmaz, “Avlulu Hamam müze ve sergi salonu olarak kullanılmak üzere hazır. Önemli olan tüm Mudanyalıların desteğiyle tarihimizi anlatan eserlerin bu müzede sergilenmesidir. Geçmişten günümüze kadar gelen eserlerin, araç ve gereçlerin, fotoğrafların, belgelerin sergilenmesinin hedeflendiği müzenin en önemli özelliği ise vatandaşların da paydaş olması. Gelin, bu müzede sizin de bir imzanız olsun. Evlerinizde, arşivlerinizde Mudanya’nın mübadeleden önce, mübadeleyle gelen tarihini anlatan, gözler önüne seren eserlerinizi müzemizde sergileyin. Tirilye Mübadele Müzesi’ni hep birlikte ilçemize, insanlığımıza kazandıralım” diye konuştu.

View the embedded image gallery online at:
https://sodem.org.tr/tr/kentselpolitikalar.html#sigProId4161fd9cbd

zubeydeÇankaya Belediyesi, Yıldızevler Mahallesi’nde yapımı süren ve Haziran ayının ilk haftasında açılışını yapacağı tesise Zübeyde Hanım Sosyal Tesisi adını verdi. Anneler Günü armağanı olarak Çankaya’ya kazandırılan tesis, 1000 kişilik düğün salonu, 400 kişilik nikah salonu, Çankaya Evi ve kafeteryaları ile hizmet verecek.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Haziran ayında açılışını yapacağı Zübeyde Hanım Sosyal Tesisi’ni Çankayalı annelere armağan etti. 2016 yılının sonunda temeli atılan dev tesisin her yönüyle büyük bir ihtiyacı karşılayacağını belirten Alper Taşdelen, “Çankaya Belediyesi tarihinin en büyük yatırım programını hayata geçirdik; 3 kültür merkezi, 7 kreş, 14 Çankaya Evi, 7 Baharevi, 55 yeni park gibi çok sayıda eseri Çankaya’ya kazandırdık. Bu yatırımlarımızın içerisinde çok kıymetli olan bir eserimiz var. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi, Zübeyde annemizin adını verdiğimiz tesis. Atatürk’ün adını bir yerlerden silmeye kalkanlara inat, Ahlatlıbel Atatürk Parkı, Atatürk Kültür Merkezi gibi tesislerimize Atamızın adını verdiğimiz gibi annesi Zübeyde Hanım’ın adını da bu dev tesisimizde yaşatacağız. 9 Haziran’da açılışını yapacağımız bu tesis tüm annelerimize armağan olsun. Annelerimizin bir günü değil her günü kıymetli bizim için. Bu vesileyle de sevginin, sabrın ve hoşgörünün sonsuz kaynağı annelerimizin ‘Anneler Günü’nü kutluyorum” diye konuştu.

1000 KİŞİLİK DEV TESİS
Çankaya’ya dev bir tesis kazandırmanın mutluluğunu da yaşadıklarını belirten Başkan Alper Taşdelen, “Hizmetlerimizi ve projelerimizi halkımızın ihtiyaçlarına, Çankayamızın eksiklerine yönelik gerçekleştiriyoruz. Atatürk Kültür Merkezinden sonra en büyük tesisimiz olan Zübeyde Hanım Sosyal Tesisi düğün salonuyla, nikah salonuyla, Çankaya Eviyle, kafeteryalarıyla, kütüphanesiyle binlerce Çankayalıya hizmet verecek. Kapsamlı bir tesisi kazandırmak yatırımlarımız arasında önemli bir noktaydı. 1000 kişilik düğün-yemek organizasyonları için toplantı salonu, 400 kişilik nikah salonu, çok sayıda kursun verileceği Çankaya Evi, kafeterya ve sosyal donatı alanlarının bulunacağı Zübeyde Hanım Sosyal Tesisi Çankayamıza armağan olsun” diye konuştu.

 

 

HABER GÖRSELİ

 

View the embedded image gallery online at:
https://sodem.org.tr/tr/kentselpolitikalar.html#sigProId41c685003e

Page 1 of 3