Sağlık

Sağlık (11)

Perşembe, 29 Kasım 2018 13:59

MURATPAŞA’DA KALP SAĞLIĞI KONUŞULDU

Yazan

 

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Yaşam Hastaneler Gurubu’yla düzenlenen kalp hastalıklarının tanı ve tedavisinde yeni teknolojilerin konuşulduğu seminerde kalp sağlığını korumak için Muratpaşa’da gerçekleştirilen yatırımlar ve programlarla 11 bin kişinin sistematik spor hale geldiğini söyledi.


 

Muratpaşa Belediyesi ve Yaşam Hastaneler Grubu “Yeni Teknolojilerle Kalp Hastalıkları Tanı ve Tedavisi” başlıklı panel düzenlendi. Belediye Kültür Salonu’nda gerçekleşen ve Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Özerdem ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Doğan Erdoğan’ın konuşmacı olarak yer aldığı panelde, Kalp hastalıklarında klasik tanı yöntemleri ile birlikte ilerleyen teknolojinin kalp hastalıkları tanı ve tedavisine etkileri konuşuldu.

Panelin açılışında yer alan Başkan Uysal, konuşmasında kalp hastalıklarının dünyada gelişmiş ülkelerde giderek azalma eğiliminde olduğunu söyledi. Hastalıklarını tanı ve tedavisinde Türkiye’nin dünyanın gerisinde olmadığını ancak koruyucu uygulamalar konusunda alınması gereken çok yol olduğunu belirten Başkan Uysal, “Beslenme şeklimizin iyileştirilmesi, uyku düzenin sağlanması, ve diğer yaşam koşullarıyla ilgili tedbirler almamız gerekiyor” dedi. Muratpaşa Belediyesi’nin bu bilinç doğrultusunda yaklaşık 5 yıllık sürede mahallelerde 8 spor tesisi inşa ettiğini kaydeden Uysal, “Bu yatırımlar ve uyguladığımız programlarla 11 bin insanımızla sistematik spor yapıyoruz” dedi.

Pazartesi, 16 Nisan 2018 15:55

Sağlıklı Kent Çankaya’ya İki Ödül Daha

Yazan

esitlikkÇankaya Belediyesi yerel yönetimler düzeyinde sosyal sorumluluk projelerine katkı sunmaya devam ederken aldığı ödüllerle de başarılarına her geçen gün yenilerini ekliyor.

‘Çankaya Belediyesi Eşitlik Dostu İşyeri Projesi’, II. Uluslararası Şehir, Çevre ve Sağlık Kongresi Sağlık ve Sosyal Hizmet kategorisinde birinci oldu. ‘Gönüllü Test ve Danışmanlık Birimi’ ise Sağlıklı Şehir Planlama kategorisinde Kogre Özel Ödülüne layık görüldü.

Çankaya Belediyesi bir yandan sosyal sorumluluk projelerine katkı sunarken bir yandan da ilçede uyguladığı projelerle kurum ve kuruluşların düzenlediği yarışmalarda ödül kazanıyor.

Nevşehir’in Ürgüp ilçesinde düzenlenecek II. Uluslararası Şehir, Çevre ve Sağlık Kongresi’nde en iyi uygulama yarışmasında Çankaya Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmet kategorisinde sunmuş olduğu ‘Çankaya Belediyesi Eşitlik Dostu İşyeri Projesi’ ile birinciliğe hak kazandı.

Yine aynı yarışmada Sağlıklı Şehir Planlama kategorisinde sunmuş olduğu ‘Gönüllü Test ve Danışmanlık Birimi’ başlıklı proje ise Kongre özel ödülüne layık görülen Çankaya Belediyesi özgün ve başarılı çalışmalarıyla yerel yönetimlere de örnek olmaya devam ediyor.

Eşitlik Dostu İşyeri projesi kapsamında kadın istihdamına önem veren ve kadın işletmecilerin olduğu işyerlerine pozitif ayrımcılık yaparak Mor Bayrak Projesini başlatan Çankaya Belediyesi, aynı zamanda Mor Bayrak sahibi ilk belediye.

 

 

HABER GÖRSELİ

View the embedded image gallery online at:
https://sodem.org.tr/tr/sodemsaglik.html#sigProIde404c16251

sagliktarKartal Belediyesi, 7 Mayıs’tan itibaren 4 gün boyunca ilçenin dört mahallesinde vatandaşlara ücretsiz sağlık taraması hizmeti verecek.

Kartal Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı sağlık personeli tarafından, 7 Mayıs’ta Kartallı Kazım Meydanı’nda, 8 Mayıs’ta Hürriyet Mahallesi Kültür Merkezi önünde, 9 Mayıs’ta Kartal Meydanı’nda, 11 Mayıs’ta ise Uğur Mumcu Kültür Merkezi önünde isteyen vatandaşlara sağlık taraması yapılacak. 09.00-15.00 saatleri arasında yapılacak sağlık taramasında vatandaşlar ücretsiz şeker ve tansiyon ölçümü yaptırabilecek.

Ücretsiz sağlık taraması yapılacak noktalar:

07.05.2018 Pazartesi Kartallı Kazım Meydanı
08.05.2018 Salı Hürriyet Mahallesi Kültür Merkezi önü
09.05.2018 Çarşamba Kartal Meydanı (Atatürk heykeli arkası)
11.05.2018 Cuma Uğur Mumcu Kültür Merkezi önü

kanserhastasiTedaviye müze dopingi
Yenimahalle Belediyesi’nin çocuklar için hizmete sunduğu Evrensel Değerler Çocuk Müzesi, sosyal sorumluluk projeleriyle adından söz ettiriyor. Müze bu sefer de kanser tedavisi gören çocukları ağırladı. Müzeye gelen çocuklar keyif dolu anlar yaşarken, yaptıkları etkinliklerle moral depoladılar.

Yenimahalle Belediyesi tarafından çocukların yaratıcılıklarını geliştirmek ve kaybolan toplumsal değerler hakkında farkındalık yaratmak için hayata geçirilen müzede çocuklar için düzenlenen eğitim programları yoğun ilgi görüyor. Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında yapılan çalışmalarla da dezavantajlı çocuklarla çeşitli etkinlikler yapılıyor. Bu çalışmalar kapsamında Kanserle Barış Derneği bünyesinde kanser tedavisi gören çocuklar müzeyi ziyaret etti.
Müze kahkahalarla inledi
Müzenin tüm alanlarını dikkatle inceleyen çocuklar oynanan oyunlarla keyifli anlar yaşadılar. Çocukların kahkahalarıyla müzeyi doldurduğu etkinlikte çocuklar Pinokyo alanında tiyatro izlemenin keyfini yaşarken, vahşi yaşamda yırtıcı hayvan figürlerini inceleme şansı buldu. Minik öğrenciler diğer alanlarda bulunan materyalleri de dikkatli bir şekilde inceledi. Bol bol fotoğraf çekilen çocuklar gün boyunca moral depoladı. Dino Kafe’de yaş pasta kesen minikler müzeden keyifliayrıldı.

 

 

 

 

 

HABER GÖRSELİ

View the embedded image gallery online at:
https://sodem.org.tr/tr/sodemsaglik.html#sigProIdeeb8d1b0c0

Salı, 12 Haziran 2018 10:52

MAVİ BAYRAK ŞAMPİYONU SEFERİHİSAR OLDU

Yazan

bayraksampiynuMavi Bayrak Kuzey Ege Koordinatörü Doğan Karataş, Seferihisar’ın 10 mavi bayraklı halk plajıyla Türkiye birincisi olduğunu açıkladı.

2018 yılı Mavi Bayrak teslim töreni 12 Haziran Salı günü Seferihisar Ürkmez Mahallesi Sağlık Ocağı Halk Plajı’nda yapıldı. Törende, Seferihisar’a 10 halk plajıyla beraber, Teos Marina ve bir özel işletmeye Mavi Bayrak verildi. 10 Halk Plajı’nın mavi bayrakları Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Teos Marina’nın bayrağı Marina Müdürü Faruk Günlü tarafından alındı.

Siyaset Bir Tercih İşi

Törende konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer; “Türkiye’nin en çok mavi bayrağına sahip olduğumuz için gurur duyuyoruz. Seferihisar akvaryum gibi sahiliyle, olağanüstü güzel iklimiyle bunu hak ediyor. Umuyorum ki bizler bu coğrafyanın hakkını verir ve gelecek kuşaklara aynen bugün olduğu gibi pırıl pırıl sahiller bırakırız. Bunun tüm sahil belediyelerine ilham vermesini diliyoruz. Siyaset bir tercih işi. Çok büyük kaynaklarınız olduğu zaman her şeyi yaparsınız. Ama kaynaklarınız sınırlıysa tercihleriniz üzerinden onları gerçekleştirirsiniz. Bu halk plajlarında 12 cankurtaran, 12 temizlik görevlisi ve 12 saha görevlisi istihdam ederek bütçemizden fedakarlık ediyoruz. Ama biz bunun ne kadar önemli olduğunu düşündüğümüz için bu yola girdik. O nedenle Mavi Bayraklı en çok bayrağa sahip olan belediyeyiz. Bununla gurur duyuyoruz.

Dünyada Üçüncüyüz

TURCEV Mavi Bayrak Kuzey Ege Koordinatörü Doğan Karataş ise; “Mavi Bayrak’ta İspanya ve Yunanistan’dan sonra üçüncü sıradayız. Mavi bayrak, tüm dünyada çok önemsenen bir konu. Bu noktada Seferihisar’da yapılan çalışmaları takdirle karşılıyoruz. Seferihisar, Türkiye’nin Cittaslow (Sakin Şehir) Başkenti. 2017 yılı itibariyle Birleşmiş Milletler’in kalkınma hedefleri konusunda 17 hedefi var. Bu hedeflerin en önemlileri de sürdürülebilir turizm, sürdürülebilir büyüme ve yerinde yerel istihdam şartlarını yaratmak. Seferihisar’ın Cittaslow’la birlikte yerelde kalkınma gibi çok önemli bir hedefi var. Seferihisar 12 Mavi Bayrak’ıyla cankurtaran, temizlik görevlileri ve saha görevlileri çalıştırıyor ve bunu Seferihisar’da yaşayanlardan seçerek yerinde istihdam sağlıyor. Seferihisar Belediyesi’ni ve Seferihisarlıları tüm bu çabaları nedeniyle tebrik ediyorum“ dedi.

Mavi Bayrak Listesi

Seferihisar’ın 10 Mavi Bayraklı Plaj Listesi: Sığacık Büyük Akkum Plajı, Akarca İztur-Sertur Plajı, Akarca Halk Plajı, Akarca Gemisuyu Mevkii Plajı, Akarca Bahadır Mevkii Plajı, Doğanbey Ömür Beldesi Halk Plajı, Doğanbey Sakız Ağacı Mevkii Plajı, Doğanbey Havacılar Sitesi Önü Halk Plajı, Ürkmez Bengiler Halk Plajı, Ürkmez Sağlık Ocağı Önü Halk Plajı.

 

 

HABER GÖRSELİ

View the embedded image gallery online at:
https://sodem.org.tr/tr/sodemsaglik.html#sigProId751cf520c7

Cumartesi, 05 Mayıs 2018 13:11

PEDALLAR BAĞIMLILIKLARA KARŞI ÇEVRİLDİ

Yazan

pedallarNilüfer Belediyesi, Nilüfer Kent Konseyi, Doğa Koleji ve Yeşilay Derneği iş birliğiyle düzenlenen ‘Doğa Koleji Bisiklet Şenliği’nde yüzlerce bisiklet tutkunu bağımlılıklara karşı pedal çevirdi.

Bursa’da bisiklet tutkunları bu kez artan bağımlılıklara dikkat çekmek için pedal çevirdi. Doğa Koleji Özlüce Kampüsü’nden başlayan bisiklet turu, Uludağ Üniversitesi’ne kadar devam etti. Bisikletçiler sırt çantalarında bulunan kahvaltılıkları iletişim ve farkındalık oluşturmak adına birbirleriyle paylaştı. Tur daha sonra tekrar başladığı noktada sona erdi.

Etkinliğe Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey adına Başkan Koordinatörlerinden Dr. Sibel Özer ve Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp de katıldı. 
Bağımlılığın her türlüsünün tehlikeli olduğuna ve mücadele verilmesi gerektiğine dikkat çeken Sibel Özer, “Bugün bağımlılıklara karşı pedal çevriliyor. Her türlü bağımlılığa karşıyız. Bu farkındalık projesinde tüm paydaşlara teşekkür ediyorum. Ümit ediyorum ki bu proje Türkiye'de farkındalık uyandırır ve dikakt çeker” dedi.

Nilüfer Kent Konseyi Başkanı Fehmi Enginalp de yaşanan kentin ve bireylerinin sağlıklı olması gerektiğine dikkat çekerek, “Sağlıklı bir kentte sağlıklı yaşamak istiyoruz. Madde bağımlılığı hepinizin bildiği bir olay ve insanlar çok kolay bağımlı hale gelebiliyor. Bir de son dönemlerde dijital bağımlılık oluşmaya başladı. Çocuklar, gençler ve yetişkinler arasında hızla yayılıyor. Daha güzel günler daha sağlıklı günler yaşamak için bağımlılığın her türlüsüne karşı çıkıyoruz” diye konuştu.

 

 

HABER GÖRSELİ

View the embedded image gallery online at:
https://sodem.org.tr/tr/sodemsaglik.html#sigProId36ce2c5331

Pazartesi, 08 Ekim 2018 11:55

BAKIRKÖY’DE SPORCULAR YÜRÜYECEK

Yazan

Sporun çocukların ve gençlerin üzerindeki etkilerine dikkat çekerek farkındalık yaratmak amaçlanan ilk etkinlikte; 9 Ekim-Salı saat 10.30’da Bakırköylü sporcular, öğrenciler, kulüp başkanları ve yöneticileri, STK temsilcileri ve halkın katılımıyla İncirli Caddesi Dikilitaş Durağı’ndan Cumhuriyet(Özgürlük) Meydanı’na kadar yürüyecekler.

Yürüyüşe; Bakırköy Kaymakamı Nazmi Günlü ve Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu da katılacak.

SPORUN ÇOCUKLARIN GELİŞİMİ ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ VE OBEZİTE PANELİ

Bakırköy Kaymakamlığı ve Bakırköy Belediyesi’nin düzenlediği etkinliğin ikincisinde de; “Sporun çocukların gelişimi üzerindeki etkileri ve obezite” paneli 10 Ekim-Çarşamba saat 10.30’da Bakırköy Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek.

Bakırköy Kaymakamı Nazmi Günlü ve Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu’nun açılış konuşmasını yapacağı panelin moderatörlüğünü Bakırköy Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Sait Babaoğlu yapacak.

Panele konuşmacı olarak; Metin Albayrak(Bakırköy Gençlik ve Spor İlçe Müdürü), Serhat Ulueren( TV Programcısı ve Spor Yorumcusu), Prof. Dr. Nazif Ekin Akalan(Kültür Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı), Halil Kılıçoğlu(Triatlon Federasyonu Yöneticisi), Buse Karacabey(Milli Sporcu-Serbest Dalış Apnea Dünya 7.cisi ve Türkiye Rekortmeni) katılacak.

 

alhzTekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü bünyesinde açılan ve Trakya’da bir ilk olan Alzheimer Gündüz Yaşam ve Sosyal Aktivite Merkezi, Alzheimer hastalarına hizmet vermeye devam ediyor.

Altınova Mahallesi’nde faaliyete geçen Alzheimer Gündüz Yaşam ve Sosyal Aktivite Merkezi’nde günün belli bölümlerinde Alzheimer hastası vatandaşlar aileleri tarafından merkeze getirilerek gün boyunca kendi yaşıtları ile vakit geçirerek hobilerini geliştiriyor.
Alzheimer Gündüz Yaşam ve Sosyal Aktivite Merkezi’nde ayrıca merkezden yararlanan vatandaşların sağlık ihtiyaçlarıyla ilgilenen doktor, hemşire ve hastabakıcılar ile etkinlikleri düzenleyen bir sosyolog da sürekli hizmet veriyor.

EŞKİNAT: “HASTALARI GÜN İÇİNDE MİSAFİR EDEREK YAPTIRILAN AKTİVİTELER İLE BİLİŞSEL YETENEKLERİNDEKİ KAYBOLMA SÜRECİNİ YAVAŞLATIYORUZ”
Alzheimer Gündüz Yaşam ve Sosyal Aktivite Merkezi ile ilgili açıklamalarda bulunan Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat; “Alzheimer hastalığı gittikçe ilerleyen bir şekilde bilişsel yeteneklerin yıkımına neden olan bir beyin hastalığı. Kişi zamanla çevre ile iletişim kurma yeteneğini kaybediyor ve yaşam aktivitelerini yerine getiremez hale geliyor. Bu durum hasta yakınları için oldukça zorlu bir sürecin başlangıcı. Süleymanpaşa Belediyesi Alzheimer Gündüz Yaşam ve Sosyal Aktivite Merkezimiz bu süreçteki hastaları gün içinde misafir ederek yaptırılan aktiviteler ile bilişsel yeteneklerindeki kaybolma sürecini yavaşlatarak hasta yakınlarına da gün içinde nefes alma fırsatı veriyor.” dedi.

“HAFTANIN 5 GÜNÜ MERKEZİMİZLE VATANDAŞLARIMIZA HİZMET ETMENİN GURURUNU YAŞIYORUZ”
Trakya’da bir ilk olan Alzheimer Gündüz Yaşam ve Sosyal Aktivite Merkezi ile ilgili açıklamalarına devam eden Başkan Eşkinat: “Bu hastalığa yakalanan vatandaşlarımız konusunda amacımız kişilerin yaşam enerjilerini yenilemek. Kaliteli zaman geçirip zihinsel rehabilitasyon ile hastalıklarının evre atlamasını geciktirmek. Burada doktorlarımız, hemşirelerimiz, hastabakıcılarımız ve sosyologumuz var. Haftanın 5 günü merkezimizle vatandaşlarımıza hizmet etmenin gururunu yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.
BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR
Altınova Mahallesi Seray Sokak No: 9/2 adresinden başvuruların devam ettiği Alzheimer Gündüz Yaşam ve Sosyal Aktivite Merkezi, Alzheimer hastası vatandaşlara hafta içi 09.30 – 16.00 saatleri arasında hizmet veriyor.

 

HABER GÖRSELİ

View the embedded image gallery online at:
https://sodem.org.tr/tr/sodemsaglik.html#sigProId172025eb3e

Perşembe, 27 Eylül 2018 20:12

MANBİS 1 YAŞINDA

Yazan

mambisManavgat Belediyesi’nin, kent halkına bisiklet sporunu sevdirmek, sağlıklı yaşam ve trafiği rahatlatmak amacıyla hayata geçirdiği MANBİS (Manavgat Belediyesi Bisiklet Kiralama Sistemi) projesi 1’inci yılını tamamladı.

MANBİS'e (Manavgat Akıllı Bisiklet Kiralama Sistemi),1 yılda bin 674 kişi üye oldu. Vatandaşlar tarafından beğeniyle kullanılan sistemden bugüne kadar 25 bin kez bisiklet kiralandı. 7 durak ve 60 bisiklet ile geçtiğimiz yıl Manavgat halkının hizmetine sunulan projede, bisiklet istasyonlarının yerleri Side, Sorgun, Titreyengöl, Boğaz Otel, Zindan Kalesi, Cumhuriyet Meydanı ve Akdeniz Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu olarak belirlenmişti. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, hedeflerinin durak sayısını artırmak olduğunu belirtti.

BİSİKLET KULLANIMINI YAYGINLAŞTIRMAYI AMAÇLADIK 
Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen 1 yıldır MANBİS projesinden çok güzel geri dönüşler aldıklarını söyleyerek; “ Projemizin eksiksiz bir şekilde hayata geçirilmesi için bundan 1 yıl önce yoğun çaba harcamıştık. Bugün ise kentlinin ve konuklarımızın son derece memnun kaldığı bir proje olarak yolumuza devam ediyoruz. MANBİS projesiyle kentimizde bisiklet kullanımının yaygınlaştığını ve bu durumun da sağlıklı yaşama ve trafiğin rahatlamasına katkı sağladığını görmekteyiz. Ayrıca Manavgat’ımız da bisiklet kullanımına en elverişli kentlerimizden birisi. Her geçen gün büyüyen kentimizin, bu doğrultuda artan sosyal ihtiyaçlarını projelerimizle karşılamaya devam edeceğiz” dedi.

MANBİS SİSTEMİ NASIL İŞLER 
MANBİS kiralama işlemlerinin, istasyonlarda yer alan kamera sistemleri ile donatılmış kiosklardan gerçekleştirilebileceği belirtildi. Proje kapsamında herkes kredi kartıyla ya da MANBİS üyelik kartıyla istasyonlardan bisikletlerini alıp kullanabileceği açıklandı. MANBİS’ten yararlanmak isteyen vatandaşların Manavgat Belediyesi İşletme ve İştirakler Müdürlüğü’ne başvuru yaparak üyelik kartı alabileceği vurgulandı. Üye kartına sahip olanların günde 2 saat ücretsiz bisiklet kiralama imkanı olduğu da aktarıldı.

 

HABER GÖRSELİ

View the embedded image gallery online at:
https://sodem.org.tr/tr/sodemsaglik.html#sigProIdbd509d3a6d

Çarşamba, 03 Ekim 2018 15:31

DERECEYLE DÖNDÜLER

Yazan

Muratpaşa Belediyespor squash takımı, Squash Büyükler, Gençler ve Yaş Grupları Türkiye Şampiyonası’nda 3 derece yaparken iki sporcusuna milli takıma gönderdi.

Nilüfer Belediyespor ve Türkiye Gelişmekte Olan Spor Branşları Federasyonu tarafından düzenlenen Squash Büyükler, Gençler ve Yaş Grupları Türkiye Şampiyonası, Altınşehir Gençlik Merkezi’nde gerçekleşti. Üç gün devam eden ve 150 sporcunun madalya için yarıştığı turnuvada, kendi yaş kategorilerinde Muratpaşa Belediyespor sporcularından Levent Canbeyli Türkiye 3’üncüsü, Beril Çakır Türkiye 4’üncüsü ve Kaan Sarısözen de Türkiye 4’üncüsü oldu. Madalyaların yanı sıra Levent Canbeyli ve Beril Çakır, milli takıma girmeye hak kazandı.

Takımın antrenörü Reyhan Akkaya, Muratpaşa Belediyesi’nin ilk kez 2016’da ilkbahar dönemi spor okullarında başlattığı ücretsiz squash kurslarının Muratpaşa Belediyespor bünyesinde Türkiye’nin en büyük altyapı hamlesine dönüştüğünü söyledi.  Süleyman Erol Yüzme Havuzu’nda uluslararası standartlarda 2 kortta 50’si lisanslı 120 sporcuyla antrenmanlarını sürdürdüklerini belirten Akkaya, destekleri dolaylısıyla Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ve Muratpaşa Belediyespor Kulüp Başkanı Murat Şimşek’e teşekkür etti. Akkaya, Türkiye Şampiyonası’nın ardından şimdi hedeflerinde 19 Ekim’de Avrupa Squash Federasyonu’nca Macaristan’da düzenlenecek Junior Open 2018 olduğunu söyledi. Akkaya, 11 sporcuyla katılacakları turnuvada,  kazanacakları puanlarının Türkiye’nin Avrupa ve Dünya şampiyonlarına katılımını etkileyeceğini belirtti.