Tarım ve Gıda

Tarım ve Gıda (8)

Perşembe, 29 Kasım 2018 11:14

TARIMDA PLANSIZLIĞA PARANTEZ AÇIYORUZ

Yazan

 

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, 18’inci Growtech Eurasia Fuarı kapsamında düzenlenen ‘Sera Akademisi’ tanıtım ve protokol imza töreninde tarım sektörünün tüm yükünün işletmelerin, çiftçinin, üreticinin sırtında olduğunun belirterek, “Strateji yok, planlama yok, gelecek yok. Ortada bir genel kamusal ortak payda oluşturacak kurum yok. Kuracağımız Sera Akademisi’yle mevcut duruma bir parantez açmayı hedefliyoruz” diye konuştu.


 

Tarım sektörünü buluşturan dünyanın en büyük seracılık fuarı Growtevh Eurasia, Muratpaşa Belediyesi ve Sera Konstrüksiyon Donanım ve Ekipman Üreticileri ve İhracatçıları Derneği (SERKONDER) tarafından örtü tarımın başkenti Antalya’da, Ermenek Mahallesi’nde kuracağı 2 bin metrekarelik sera akademisini desteklediğini açıkladı. ANFAŞ EXPO Center’da dün açılışı gerçekleştirilen ve 1 Aralık’a kadar devam edecek fuarda akademiyle ilgili tanıtım toplantısı ve protokol imza töreni gerçekleştirildi.

SEKTÖR ‘KAMU GÖLGE ETMESİN’ KONUMUNDA...

Başkan Uysal, burada yaptığı konuşmada, kurulacak sera akademisiyle aslında tarım sektöründe kamusal müdahalenin eksikliğini göstermeyi amaçladıklarını söyledi. “Kamusal organizasyon ve müdahalenin çok eksik olmasına alıştığımız için tarımda, kamudan hiçbir şey beklemiyoruz” diyen Başkan Uysal, uzun yıllardır devam eden bu durumun sektörün ne yerel ne de genel kamu yönetiminden bir beklenti içine girmemeyi öğrettiğini söyledi. Başkan Uysal, şöyle konuştu:
GROWTECH 2

Adeta işletmelerimiz ‘Kamu gölge etmesin başka ihsan istemeyiz’ duruşu içinde kendi kaderiyle yoluna devam ediyor. Oysa dünyanın en liberal ülkelerinde, serbest piyasanın en sınırsız uygulandığı ülkelerde dahi kamunun bütün sektörlere düzenleyici ve destekleyici katkıları var. Ama Türkiye’de üreticilerimizin o yıl ki tercihleri, ne pazar perspektifine ne de rakip üreticilerin durumuna dayanıyor. Hiçbir şekilde bizim üreticimizin ürün deseni oluşturmasında bunlar etkili olmuyor. Bu taramayı yapması gerekenler, hem pazarın hem de rekabet içinde bulunduğumuz üretim piyasaların durumunu çiftçimize raporlayıp stratejisi oluşturması gereken kurumlar işini yapmıyor.

İLERİ TEKNOLOJİLİ SERA...

Tarım sektörünün tüm yükünün işletmelerin, çiftçinin, üreticinin sırtında olduğunun altını çizen Başkan Uysal, “Strateji yok, planlama yok, gelecek yok. Ortada bir genel kamusal ortak payda oluşturacak kurum yok” dedi. Muratpaşa Belediyesi olarak SERKONDER’le kurulan işbirliğinin mevcut duruma bir parantez açma olduğunu belirten Başkan Uysal, Antalya’nın tarımda mevcut potansiyelinin çok azını hayata geçirebildiğini söyledi. Ermenek Mahallesi’nde 2 bin metrekare alanda kurulacak sera akademisinin ileri teknolojiye sahip ve hedef kitlesinin kadın üreticiler olacağını belirten Başkan Uysal, “Aslında kamunun sektöre bakış açısında bir miktar değişikliğe neden olabilmeyi hedefliyoruz” dedi.

Başkan Uysal’ın konuşmasının ardından SERKONDER ve Muratpaşa Belediyesi arasında ‘Sera Akademisi’ kurulmasına ilişkin işbirliği protokolü imzalandı.

Pazartesi, 26 Mart 2018 07:48

SEFERİHİSAR TOHUM BAYRAMI’NA HAZIRLANIYOR

Yazan

tohumtakas1Yerel tohumun yaşaması için Tohum Takas Şenlikleri başlatan ve Türkiye’ye yayılmasına öncülük eden Seferihisar Belediyesi, 31 Mart Cumartesi günü Ürkmez’de “Yerel Tohumu Yaşatıyoruz” etkinliği gerçekleştirecek. Etkinlikte 100 bin tohum ve fide Seferihisar Belediyesi tarafından dağıtılırken ülkenin dört bir yanından gelecek tohumlar takas edilecek.

Başka bir tarım mümkün sloganıyla çalışmalarını sürdüren Seferihisar Belediyesi’nin, yerel tohumun üretimini yasaklayan “Tohumculuk Yasası”na karşı; “Tohum çeşitliliğini korumak” ve “Yerel tohumun yok olmasına engel olmak” için başlattığı “Tohum seferberliği” Türkiye’ye yayıldı. Artık ülkenin tüm bölgelerinde tohum takas şenlikleri düzenleniyor. Türkiye’ye öncülük eden Seferihisar Belediyesi, kurduğu Can Yücel Tohum Merkezi’nde yerel tohumları çoğaltıyor. Yılda, Türkiye genelinde 1 milyon tohum ve fide dağıtan belediye, yerel tohumun yaşamasını büyük bir şölenle kutluyor.

31 MART’TA ÜRKMEZ’DE

31 Mart Cumartesi günü Saat 13.00’te Seferihisar’ın Ürkmez Mahallesi’nde düzenlenecek etkinliğe, Türkiye’nin her bölgesinden katılım bekleniyor. Yüz binlerce yerel tohum bu şenlikte buluşacak ve gelecek nesillere aktarılması için takas edilecek. Ürkmez’de yaşayan kadınların yöresel yemekleri ve Seferihisar’ın köylerinde üretim yapan köylülerin açacağı stantlarda yine muhteşem lezzetler şenliğe katılanlarla bulaşacak.

SOYER; BU TÜRKİYE’NİN TOHUM BAYRAMI

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptığı etkinlik davetinde şunları söyledi: “Türkiye, yerel tohumların yaşamasını büyük bir bayram havası içerisinde kutluyor. Seferihisar olarak bu işe öncülük etmekten ve ülkenin tamamına yayılmasından dolayı mutluyuz, gururluyuz. Yine büyük bir coşku içerisinde ve büyük bir katılımla Türkiye’nin tohum bayramını kutlayacağız. Herkesi 31 Mart Cumartesi günü, atalarımızın mirası yerel tohumların yaşamasını kutlamaya ve gelecek nesillere aktarılmasına katkı vermeye davet ediyorum”

Etkinlik, 31 Mart Cumartesi günü Saat 13.00’de Seferihisar Ürkmez Mahallesi’nde başlayacak.

 

HABER GÖRSELİ

View the embedded image gallery online at:
https://sodem.org.tr/tr/tarimvegida.html#sigProIde1846caaf7

Perşembe, 09 Ağustos 2018 12:30

KENT TARIMDA HASAT KUTLAMASI

Yazan

hasatÇankaya Belediyesi Kent Tarım Hobi Evi’nde aldıkları eğitimlerin ardından ürünlerini yetiştiren kursiyerler, ilk hasatlarını almanın keyfini yaşadı. Kursiyerler, doğal ürünlerden oluşan sofra ile ilk hasatlarını kutladı.

Çankaya Belediyesi Kent Tarım Hobi Evi’nin bostanında yılın ilk ürünleri alındı. Haftalarca uzmanlar tarafından verilen eğitimlere katılan ve bu bilgiler ışığında ürünlerini yetiştiren kursiyerler, ilk hasatlarını almanın mutluluğunu yaşadı.

Bugüne kadar sebze-meyve yetiştiriciliği, arıcılık ve kompost yapımı gibi konularda yüzlerce kursiyere ücretsiz eğitim verilen Kent Tarım Hobi Evi’nde 2018’in ilk hasadı alındı. Domates, salatalık, kabak, biber, çilek, fasulye, lahana, marul, kıvırcık, kavun gibi birçok farklı ürünü hiçbir kimyasal kullanmadan doğal olarak yetiştiren kursiyerler ilk hasatlarını hep birlikte kutladı..

BOSTANDA MENEMEN KEYFİ
Bostanda yetiştirdikleri ürünleri kullanarak yaptıkları pasta ve böreklerin yanı sıra yetiştirdikleri domates ve biberleri kullanarak menemen yapan kursiyerler, hep birlikte kurdukları sofrada buluştu. Kursiyerler, taze ürünlerden oluşan keyifli bir sofranın ardından bahçe bakımlarını yapmayı da ihmal etmedi.

 

 

HABER GÖRSELİ

View the embedded image gallery online at:
https://sodem.org.tr/tr/tarimvegida.html#sigProIdb1be9764bb

hobiTaşdelen: “Toprakla uğraşmak, kentin stresinden uzaklaşmak isteyen yurttaşlarımızı buraya davet ediyoruz” Çankaya Belediyesi ikinci Kent Tarım Hobi Evi’ni törenle hizmete açtı. Öveçler Ata Yeşil Koridoru Parkı içinde bulunan 200 metrekarelik yeni merkez, 40 kişilik eğitim salonuyla hizmet verecek.

Çankaya Belediyesi, Mutlukent Mahallesi’nde yaklaşık 4 yıldır hizmet veren Kent Tarım Hobi Evi’nin ardından şimdi de Öveçler Ata Mahallesi’nde yapımı tamamlanan ikinci merkezin açılışını gerçekleştirdi.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in ev sahipliğinde gerçekleşen açılışa vatandaşlar ve muhtarların yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya İlçe Başkanı Yeliz Aşcı da katıldı. Açılışta konuşan Başkan Taşdelen; “Toprakla uğraşmak isteyen bütün yurttaşlarımızın çok büyük ilgi gösterdiği hobi evlerimizin ilkini Mutlukent Mahallesi’nde kurmuştuk. Şimdi burada ikincisini açıyoruz. Toprakla uğraşmak isteyen, kentin stresinden uzaklaşmak isteyen yurttaşlarımızı buraya davet ediyoruz” dedi.

TAŞDELEN: “SİZİN BELEDİYENİZ OLARAK SİZE HİZMET ETMEKTENMUTLULUK DUYUYORUZ”

Kent Tarım ve Hobi Evlerinde Türkiye’ye örnek olan eğitimlerin verildiğini belirten Taşdelen; “Çankaya Evleri nasıl meslek edindirme ve hobi amaçlı kursların merkezi ise şimdi Kent Tarım Hobi Evlerimizde de kendi alanlarında birer merkez olacak ve halkıyla bütünleşik, halkıyla el ele gönül gönüle olan belediyecilik hizmetlerimize devam edeceğiz” diye konuştu. Konuşmasının sonunda 70 dönümlük Zafer Parkı’n 5 Mayıs saat 19.30’da Haluk Levent Konseriyle açılışının yapılacağını da hatırlatan Taşdelen, açılışa katılan vatandaşlara “Sizin belediyeniz olarak size hizmet etmekten ve Çankaya’nın en büyük yatırım programını hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz” diye seslendi.

Konuşmaların ardından Ata Mahallesi muhtarı Rıza Uzoğlu Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e hizmetleri nedeniyle çiçek takdim etti. Hep birlikte açılış kurdelesi kesilen Ata Kent Tarım Hobi Evi halkın hizmetine açıldı.

VATANDAŞLAR EĞİTİMLERDEN ÜCRETSİZ YARARLANACAK

Mutlukent’teki ilk merkezde olduğu gibi doğal üretim yöntemleriyle “temel sebzecilik”, “mevsimsel sebzecilik”, “budama”, “aşılama”, “kompost yapımı”, “yağmur hasadı” gibi konularla ilgili bilgilerin verileceği yeni merkez 200 metrekare alana sahip. 40 kişilik eğitim alanı bulunan merkezin uygulama bostanı da bulunuyor. Ata Mahallesi 1057. Cadde No: 45 adresinde bulunan yeni merkezin en önemli özelliklerinden birisi de engelliler için özel bostan alanının bulunması. Dileyen tüm vatandaşların ücretsiz olarak yararlanabileceği eğitimler kısa süre sonra başlayacak.

seraakedemisiMuratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Sera Konstrüksiyon Donanım ve Ekipman Üreticileri ve İhracatçıları Derneği (SERKONDER) ile Ermenek’te 2 bin metrekare alanda ‘sera akademisi’ kurulacağını açıkladı.

Muratpaşa Belediyesi ve SERKONDER Ermenek Mahallesi’nde sera akademisi kurulması için işbirliğine gidiyor. SERKONDER Yönetim Kurulu Üyesi Sarış Aydoğdu’nun ziyaretinde Başkan Uysal, Türkiye’nin tarımda yüksek katma değeri olan ürünlerin üretimini gerçekleştirmesi ve modern tarım tekniklerinin kullanılmasına ihtiyaç duyduğunu kaydetti.

Bunun için sektöre yönelik ciddi bir planlamanın yapılması gerektiğinin altını çizen Başkan Uysal, “Her ne kadar söz konusu düzenleme genel kamu yönetimi eliyle yapılması gerekse de turizmin ve özellikte örtü altı tarımın başkenti konumunda bulunan Antalya’da yerel yönetimlerinde sorumluluk almaması düşünülemezdi. Muratpaşa Belediyesi olarak bu konuda öncü bir rol oynayarak Antalya’da bir sera akademisi kurulması konusunda ilk adımı atıyoruz” diye konuştu.

Ermenek Mahallesi’nde 2 bin metrekare alanda SERKONDER ile örnek sera uygulamasının yapılacağını kaydeden Başkan Uysal, “Burada amacımız, modern sera üretimini teşvik ederek seracılık sektöründe AR-GE çalışmalarını geliştirmek, verimliliği arttırmak, yeni ürün, maliyet düşürme, katma değeri yüksek ürün üretilmesine yönelik yeni bilgiler elde etmektir” şeklinde konuştu. Akademide uzmanlar tarafından modern seracılık eğitimi verilmesini de planladıkların aktaran Başkan Uysal, kısa bir süre içinde bu sera akademisi kuruluşuna ilişkin işbirliği protokolünün imzalanacağını söyledi.

bozbeyNilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, Bursa Kalite Birliği Yönetimi’nin, TSE Bursa Bölge Koordinatörlüğü işbirliği ile yerli üretim ve ürün kullanımını teşvik amacıyla hayata geçirdiği Milli Ses Ver Projesi’ne destek vererek  “Yerli üretim ve yerli tüketimi artırırsak ülkemiz kısa sürede bu krizi aşar” dedi. 

Bursa Kalite Birliği (KALBİR) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erkan Işığıçok, Başkan Vekili Mustafa Karaman ile Türk Standartları Enstitüsü TSE Bursa Bölge yetkilileri Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’i makamında ziyaret etti. Yerli üretim ve ürün kullanımına teşvik amacıyla hayata geçirdikleri Milli Ses Ver Projesi hakkında bilgi veren Erkan Işığıçok ile Milli Ses Ver Projesi Koordinatörü Mustafa Karaman, Başkan Bozbey’den destek istediler. Yerli üretimin Türkiye’de çok azaldığına dikkat çeken Işığıçok, “2 yıl önce başlattığımız ‘Milli Ses Ver’ projemizde sizleri de yanımızda görmek istedik. 2018-2019 yılında bu anlamda tüm kurumların bu projeye destek vermesini isteyeceğiz. Kurumlarımız  bu projeye sahip çıkarsa bu bilincin halka yayılması daha kolay olacaktır. Yerli üretim ve tüketimi arttırırsak Türkiye refah seviyesine  ulaşacaktır” dedi.

Bursa Kalite Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Proje Koordinatörü Mustafa Karaman da,  “Yerli üretimi devletin desteklemesini istiyoruz. Tüketiciler yerli ürünleri tüketmeli. Yerli üretim, yerli tüketim ülkemizin geleceği için çok önemli. Dışa bağımlı bir ülke ne kadar güçlü olabilir. Topyekûn bayrağımıza ve haklarımıza sahip çıkın diyoruz” diye konuştu.

BOZBEY: YERLİ ÜRETİM VE TÜKETİM DESTEKLENMELİ

Bu önemli projelerinden dolayı Bursa Kalite Birliği’ni kutlayan Başkan Mustafa Bozbey, “Milli ekonomiye sahip çıkma konusu çok önemli bir proje. 2003 yılında ülkede ilk defa ‘Dilimiz kimliğimiz’ dedik. Dilimizi koruma adına Bursa‘da Türkçe tabela için mücadeleye başladık. Ekonominin güçlü olması için yerli ekonominin de güçlü olması gerek. Yerli üretim ve tüketim bilinci için eğitim de şart. Kurum olarak biz ihalelerimizde TSE damgası şartı koşuyoruz. Milli Ses Ver Projesi’ne biz de elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Türkiye’nin ekonomik ortamında yerli üretimin ne kadar anlamlı olduğunu gördük. Tüketici olarak da alışkanlıklarımız değişmeli ve herkes duyarlı olmalı. Yerli üretim ve tüketimi halk ve devlet olarak desteklersek ülkemiz kısa sürede bu krizi aşar” dedi. 

Ziyaretin sonunda Işığıçok ve beraberindekiler Başkan Bozbey’e proje kapsamında günün anısına Türk bayrağı hediye etti.

 

 

HABER GÖRSELİ

View the embedded image gallery online at:
https://sodem.org.tr/tr/tarimvegida.html#sigProId008d61d4d2

Cuma, 31 Ağustos 2018 16:08

KENT BOSTANLARI'NDA BAL ÜRETİMİ YAPILDI

Yazan

balNilüfer Belediyesi, ekolojik tarım koşullarında ürün denemelerinin yapıldığı Ürünlü Mahallesi’ndeki Küçük Ölçekli Kent Bostanları’nda bal üretimi de gerçekleştiriyor.

Nilüfer Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Müdürlüğü, arıcılığın ve bal üretiminin desteklenmesi, biyolojik çeşitliliğin korunması ve gıda güvenliğinin sağlanması amacıyla Küçük Ölçekli Kent Bostanları’nda bal üretim yapıyor. Geçen yıl ilk kez yapılan bal üretimi bu yıl da başarıyla gerçekleştirildi. 
İki kovan, Kent Bostanları parselinde yetiştirilen biber, domates, patlıcan, enginar, ayçiçeği, kavun, karpuz, çilek, nohut, bakla, mısır, pazı gibi sebze ve meyvelerin yanı sıra kekik, nane, gül, safran, melisa, adaçayı, biberiye, civan perçemi, ekinezya, ve lavanta gibi tıbbı aromatik bitkilerin bulunduğu alana yerleştirildi. Geçen süre içinde alana yerleştirilen kovanlardan iyi sonuç elde edildi. 
Kimyasal gübrenin kullanılmadığı Nilüfer Belediyesi Kent Bostanları'nda iki kovandan elde edilen bal hakkında Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’e de bilgi verildi. Başkan Bozbey, elde edilen sonucun memnuniyet verici olduğunu belirterek, bu konudaki çalışmaların devam etmesini istedi.

 

 

 

 

 

 

 

HABER GÖRSELİ

View the embedded image gallery online at:
https://sodem.org.tr/tr/tarimvegida.html#sigProId02d146b4f9

Çarşamba, 05 Eylül 2018 11:17

MİNİK ÇİFTÇİLER TARIM'A İLK ADIMLARINI ATTILAR

Yazan

minikciftcilerTekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Karaevli’de kurulan Tarım ve Teknoloji Günleri Fuarında yerini alınırken okul öncesi öğrencilerine tarımla ilgili çalışmaları yerinde göstermek üzere açtığı stantta anaokulu öğrencilerini misafir etti.

SAKSIDA BİTKİ YETİŞTİRME YOLLARINI ÖĞRENDİLER

İkramlar ile başlayan ziyaretlerde çocukların tarıma ilgisin arttırmak ve tarımın geleceğine katkı sağlamak adına bitki yetiştirme yolları uygulamalı olarak anlatıldı. Süleymanpaşa Belediyesi Tarımsal Destek ve Danışma Birimi tarafından hazırlanan stantta çocuklara bitki ektikleri saksılar hediye edilirken çim adam yapımı da anlatılıp tüm öğrencilere birer çim adam verildi.

ESKİ TARIM ALETLERİNİN İŞLEVLERİ ÇOCUKLARLA PAYLAŞILDI
Eski zamanlarda kullanılan tarım aletlerini de sergileyen Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, hangi aletin hangi uygulamada kullanıldığını, hangi alet ile neler yapılabildiğini minik çiftçilere anlatarak bilgi verdi.

4 GÜN BOYUNCA AÇIK OLACAK
Etkinliklerin ardından çeşitli stantlarda öğrencilere hayvancılıkla ilgili de bilgiler verildi.
Süleymanpaşa Belediyesi Tarım ve Teknoloji Günleri Fuarı 5-6-7-8 Eylül 2018 tarihlerinde saat 10.00 – 21.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olacak.

 

 

HABER GÖRSELİ

View the embedded image gallery online at:
https://sodem.org.tr/tr/tarimvegida.html#sigProIdcd1b768fba